Artykuły

Czym są promienniki ciepła i jak je wykorzystać w domu, na hali, a nawet w saunie?

Czym są promienniki ciepła i jak je wykorzystać w domu, na hali, a nawet w saunie?

Czym są promienniki ciepła i jak je wykorzystać w domu, na hali, a nawet w saunie? Zastanawiasz się, co to są promienniki ciepła i jak można je wykorzystać? W artykule wyjaśniamy dokładnie jak działa ogrzewanie na promienie podczerwieni, gdzie można je zastosować i jak wpłynie to na Twoje zdrowie.

Promienniki ciepła są dosyć nową technologią, jednak jego główny czynnik, czyli promieniowanie podczerwone, znane jest od początków cywilizacji. Ogrzewanie ziemskie, którym jest słońce, wykorzystuje dokładnie taki sam sposób przekazywania ciepła, jak promienniki. Podczerwień została okiełznana przez wojsko i na początku używano tej technologii do systemów lokalizacyjnych. W dzisiejszych czasach używa się jej nie tylko w wojsku, ale także w domach, fabrykach, kościołach i saunach, jako system ogrzewania punktowego. Warto dodać, że promienniki ciepła wykorzystywane są także w medycynie do poprawienia krążenia krwi w ciele.

Jak działa promiennik ciepła?

Promiennik ciepła jest urządzeniem, które za pomocą żarnika, na przykład kwarcowo-halogenowego, tworzy fale promieniowania podczerwonego o temperaturze 2130 stopni Celsjusza i ogrzewa obiekty w swoim zasięgu. Podobnie działa słońce, które właśnie za pośrednictwem widmowej barwy, którą jest podczerwień, ogrzewa nasz cały układ słoneczny.

Promienniki ciepła mają wiele zalet. Przede wszystkim ich zadaniem jest ogrzanie obiektów w swoim zasięgu. Nie ogrzewa on powietrza, jak robią to tradycyjne systemy grzewcze, na przykład kotły gazowe, kotły węglowe czy pompy ciepła. Promiennik ogrzewa tylko to, co znajduje się w jego zasięgu, a robi to w różnym stopniu, w zależności od możliwości chłonięcia promieni IR. Najbardziej chłonne są matowe rzeczy w kolorze czerni. Im coś jest ciemniejsze, tym promienie podczerwieni mocniej będą na to działać.

Ważne w tym wszystkim jest to, że promienniki ciepła ogrzewają wszystko praktycznie od pierwszej sekundy po włączeniu. Przy tradycyjnym ogrzewaniu, aby uzyskać komfort cieplny, będzie trzeba odczekać nawet godzinę. Przykładowo godzinna wizyta w biurze ogrzewanym c.o. to godzina chłodu, ponieważ pomieszczenie z tradycyjnym ogrzewaniem nie zdąży się ocieplić. Zanim by się nagrzało, Ty już byś wychodził. Przy promienniku jest zgoła inaczej. Wchodzisz, włączasz, od razu jest ciepło. Wyłączasz, wychodzisz. Nie marnujesz energii, masz od razu komfort cieplny i zaoszczędzasz sporo pieniędzy.

Ogrzewanie tarasu za pomocą promienników ciepła

Ogrzewanie tarasu brzmi bardzo dziwnie. Po co ogrzewać taras? Dla większości z nas taras jest miejscem, z którego korzystamy głównie latem. A co jeśli można zrobić tak, żeby równie przyjemnie było tam też wczesną wiosną albo późną jesienią? Albo jeszcze lepiej! Jakim ciekawym doznaniem jest oglądanie oszronionej trawy, siedząc sobie na ciepłym tarasie, w lekkim ubraniu popijając poranna kawę.

Wykorzystując promienniki ciepła możemy pozwolić sobie na ogrzewanie tarasu, a dokładniej nas na tarasie. Ponieważ działają one od razu i komfort cieplny uzyskujemy od razu, to nie musimy się specjalnie do tego przygotowywać. Wystarczy włączyć promienniki podczerwieni i gotowe – już jest przyjemnie. Nawet nie musimy zwracać uwagi na pogodę: na to czy wieje wiatr lub pada deszcz. Promienniki ogrzeją tylko nas i rzeczy na naszym tarasie, nie musimy się martwić o to, że ciepło ulotni się wraz z wiatrem.

Punktowe ogrzewanie miejsc pracy – najefektywniejszy system ogrzewania do dużych hal przemysłowych

Wcześniej wspomnieliśmy, jakim dobrodziejstwem jest możliwość uzyskania komfortu cieplnego od razu po włączeniu ogrzewania. Taki system jest wręcz idealny dla większości firm, które są jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi. Bardzo często jest tak, że ktoś ma biuro, które wykorzystuje od święta, przyjmując klienta bądź potencjalnego pracownika na rozmowę rekrutacyjną.

Zwykle też nie jest to obiekt zaizolowany, nie mówiąc już o instalacji c.o. Niezręcznie jest przyjmować zimą klienta w biurze, w którym jest podobna temperatura jak na dworze. Jechać wcześniej, żeby ogrzać biuro? To też nie jest takie proste, najczęściej brakuje na to czasu. Tutaj z pomocą przychodzi nam ogrzewanie za pomocą promieni IR. Wystarczy w biurze zamontować promiennik ciepła pod kątem 45 stopni do podłogi, a możemy przyjmować klienta o każdej godzinie dnia i nocy, nawet najgorszą zimą. Wystarczy włączyć ogrzewanie na podczerwień, a po kilku chwilach będzie już można komfortowo rozmawiać.

Ogrzewanie na podczerwień a zdrowie – wady i zalety promienników ciepła

Na temat ogrzewania za pomocą promienników ciepła narosło wiele mitów. Słowo „fale podczerwieni” brzmi dosyć nietypowo i od razu źle się kojarzy. Niepotrzebnie – ogrzewanie podczerwone jest bardzo bezpieczne, ba, jest nawet korzystne dla zdrowia.

Porównując ogrzewanie IR do tradycyjnego ogrzewania c.o. z dodatkiem kaloryferów, to pierwszy sposób ma znaczącą przewagę. Ogrzewanie za pomocą promienników ciepła sprawia, że to obiekty w jego zasięgu zostają ogrzane, nie powietrze. To z kolei sprawia, że w powietrze nie wzbija się kurz obecny w każdym domu. Oczywiście w przypadku tradycyjnych grzejników jest odwrotnie i cały kurz z okolicy grzejnika, który działa na pełnym obrotach, unosi się w powietrzu, które wdychamy. Kurz jest jednym z alergenów, który w ostateczności może doprowadzić nie tylko do alergii, ale nawet do astmy u naszych pociech.

Dodatkowo promienniki ciepła wykorzystywane są także w medycynie. Używa się ich do pobudzenia krążenia, co jest istotne u starszych ludzi lub w przypadku, kiedy ktoś miał uraz stawowo-szkieletowy. Jeśli miałeś kiedyś skręconą kostkę i byłeś na rehabilitacji, to prawdopodobnie miałeś sesję przy lampie z czerwonym światłem, która w skrócie była lampą kwarcowo-halogenową.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły