Pompa hydrauliczna jest jednym z najważniejszych elementów w układzie hydraulicznym – jest odpowiedzialna bezpośrednio za siłę całej maszyny. W zależności od danej pompy może ona odpowiadać za układ jezdny, ruchy ramieniem koparki czy inne podobne funkcje. Zwykle jedna maszyna ma kilka pomp hydraulicznych, a najczęściej im jest większa, tym ma więcej pomp. Istnieją także specjalistyczne podwójne pompy hydrauliczne.
Pompa hydrauliczna ma za zadanie wtłoczyć do układu hydraulicznego ciecz hydrauliczną, którą zwykle jest olej lub płyn hydrauliczny. Energia hydrauliczna zgromadzona w cieczy jest przekazywana pod ciśnieniem do urządzenia, którego zadaniem jest zamienić energię hydrauliczną na energię mechaniczną. Takim urządzeniem jest na przykład siłownik hydrauliczny, za którego pośrednictwem wprawia się w ruch ramię koparki.
Praca pompy hydraulicznej charakteryzuje się tym, że po włączeniu maszyny działa ona nieustannie. Niestety ciągła praca powoduje dosyć częste zużycie tego podzespołu, a w ostateczności nawet awarię. Co zrobić, kiedy nasza pompa ulegnie uszkodzeniu?
Są trzy możliwości. Pierwsza to wymiana na całkiem nową pompę hydrauliczną. Jest to najpewniejsze rozwiązanie, ale niestety najbardziej kosztowne. Jednak daje nam pewność, że teraz cały układ przez długi czas będzie pracował niemal jak nowy. Druga możliwość to wymiana na używaną, jednak zregenerowaną pompę. Zwykle takie pompy są sporo tańsze, a sprzedawca zapewnia przynajmniej 6-miesięczną gwarancję. Ostatnim sposobem jest wezwanie serwisu hydraulicznego, który zdemontuje pompę, uda się z nią na warsztat, wykona regenerację i zamontuje powtórnie działającą jednostkę do maszyny. Jest to bezsprzecznie najczęściej wykorzystywana opcja. Po pierwsze w wielu przypadkach bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu trudno określić, czy awarii uległa właśnie pompa, a po drugie w takiej sytuacji wszystkim, łącznie z kalibracją działającej pompy, zajmie się mechanik, a Ty nie musisz się niczym przejmować.
Jest w zasadzie jeszcze jedna możliwość, jednak niewiele serwisów zapewnia taką ewentualność. W niektórych przypadkach serwisy hydrauliczne dysponują pompami i silnikami hydraulicznymi na wymianę. Są to najczęściej typowe jednostki takich marek jak Bosch Rexroth, Danfoss Sauer czy Linde.
Najpopularniejszymi pompami i silnikami marki Bosch Rexroth są:
- pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R–NTC02F025,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R–VPA12N00,
- pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R–VPA12N00,
- silnik Bosch Rexroth A6VM107HA1R1/63W–VAB017H.
W takim wypadku klient może mieć naprawioną maszynę nawet w ciągu jednego dnia i w tej samej lub podobnej cenie, co w przypadku regeneracji jego jednostki!
Gdzie szukać nowej pompy hydraulicznej?
Jeśli interesuje Cię jedynie nowa i oryginalna pompa hydrauliczna, to niestety w może być trudno ją zdobyć. Nawet serwisy hydrauliczne muszą czekać nieraz tygodniami na transport konkretnej jednostki z innych krajów. Jednak w Polsce jest kilka punktów, w których można kupić nową pompę hydrauliczną od ręki. Przykładem jest Serwis Hydrauliczny Banat.
Cena nowej pompy hydraulicznej może być bardzo różna. Producenci niechętnie udzielają rabatów i w zależności od tego, gdzie kupujesz, koszt za ten sam produkt może się bardzo wahać. Kwota netto typowej pompy A10 bezpośrednio od producenta to zwykle koło 20–22 tysięcy złotych. Koszt tego samego nowego produktu w firmie Banat sięga około 14 tysięcy złotych netto.
Nowa pompa hydrauliczna to zwykle duży wydatek, jednak daje ona największą gwarancję. Wewnątrz są oryginalne części bez żadnych zamienników, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na żywotność pompy hydraulicznej.
A co, jeśli trudno o nową pompę hydrauliczną? W takim przypadku zostają działające używane pompy lub zakup zregenerowanej pompy hydraulicznej z gwarancją, co jest dużo lepszym rozwiązaniem.
Pompa hydrauliczna – nowa czy zregenerowana?
Używana pompa hydrauliczna, posiadająca gwarancję serwisu, zwykle nie odbiega znacznie od nowego produktu. Oczywiście wszystko zależy od tego, skąd zakupimy daną jednostkę.
Pompa hydrauliczna jest stosunkowo skomplikowanym urządzeniem, w którym mikrony zużycia mają znaczenie. Dodatkowo bardzo ważna jest również jakość zastosowanych uszczelnień. Nieszczelność pompy bezpośrednio przekłada się na utraty ciśnienia, przez co cała maszyna traci moc.
Dlatego przed zakupem używanej pompy dokładnie sprawdź, czy sprzedawca jest szczery, czy może ma coś do ukrycia.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/