Czeka Cię budowa domu lub po prostu wymiana dachu? Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianej więźby dachowej, polegającej na odpowiednim rozłożeniu łat i kontrłat. Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest łacenie dachu? Podpowiadamy, na czym ono polega i wyjaśniamy, czym są łatwy oraz kontrłaty.
Na czym polega łacenie dachu?
Łacenie to inaczej kompletowanie poszycia dachowego. W skrócie polega ono na montowaniu drewnianych kontrłat na odpowiednio dobranych krokwiach oraz łat dachowych prostopadle do kontrłat. Na koniec całość uszczelniania jest poprzez zastosowanie folii wstępnego krycia. Później na takim poszyciu można już kłaść dachówki lub inny wybrany materiał.
Czym jest łata i kontrłata?
Łata i kontrłata dachowa to nic innego jak drewniane deski o prostokątnym przekroju, które są niezbędne do konstrukcji spadzistego dachu. Stanowią one bazę dla pokrycia dachowego. Bardzo często wykonywane są one z drewna iglastego, np. świerkowego albo sosnowego. Istotne jest to, iż łaty i kontrłaty montowane są prostopadle do siebie. Warto wiedzieć, że kontrłata różni się od łaty przekrojem i w zasadzie stanowi podłoże do całej konstrukcji i łączenia łat. Kontrłaty bardzo często mają przekrój wynoszący 2,5 x 5 cm, natomiast wielkość łat zależy od różnych czynników, m.in. planowanego pokrycia dachowego, kąta nachylenia, czy też strefy klimatycznej.
Kontrłata – jaką funkcję pełni?
Warto mieć świadomość tego, że w przypadku spadzistych dachów kontrłaty pełnią naprawdę istotną funkcję. Przede wszystkim dzięki nim możliwe jest skuteczne oddzielenie pokrycia dachowego od konstrukcji nośnej oraz powłoki wstępnej. Co więcej, umożliwiają one utworzenie szczeliny wentylacyjnej, ograniczającej gromadzenie się wilgoci. Poza tym kontrłaty tworzą solidną podstawę do montażu łat i stwarzają możliwość niwelacji ewentualnych nierówności dachu.
Jak widać, łaty i kontrłaty odgrywają bardzo dużą rolę w pracach dekarskich. Dobrze jest znać różnicę między tymi elementami i odpowiednio je do siebie dopasować.