Coraz więcej branż korzysta z wyjątkowych właściwości ciekłego azotu. Jest jedną z niewielu substancji, które mają zastosowanie w tak wielu dziedzinach. Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z wykorzystaniem ciekłego azotu, musisz wiedzieć, czym się charakteryzuje i jak korzystać z niego w bezpieczny sposób. Co o nim wiemy? Czytaj dalej i poznaj jego najważniejsze właściwości.
Skąd wziął się ciekły azot?
Azot stanowi niemal 80% objętości powietrza. Sam pierwiastek nie robi na nas większego wrażenia, jednak trzeba przyznać, że jego skroplona forma już tak. Pojawienie się ciekłego azotu zrewolucjonizowało świat nauki, a jego szerokie zastosowanie doceniane jest na coraz szerszą skalę. Za odkrywców azotu w tej formie uznaje się profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego. To wielkie wydarzenie datuje się na 1883 rok, jednak warto zaznaczyć, że nie produkowano wówczas ciekłego azotu na większą skalę – nie było takiej potrzeby.
Ciekły azot i jego właściwości
Ciekły azot w praktyce jest gazem. W normalnych warunkach, w otwartym naczyniu, azot w skroplonej formie wrze w temperaturze -196℃. Najciekawsze jest to, że wbrew pozorom, substancja ta to gaz niepalny i nietrujący. Nie wpływa negatywnie na zdrowie i życie ludzkie, dlatego można go wykorzystywać w wielu dziedzinach. Co więcej, nie ma smaku oraz zapachu i nie reaguje z innymi substancjami. Te właściwości docenią szczególnie ci, którzy chcą eksperymentować z ciekłym azotem w kuchni. Cechy charakterystyczne tego związku chemicznego uczyniły go z jednym z najchętniej wykorzystywanych w wielu obszarach – przemyśle, kosmetologii, medycynie czy weterynarii.
Ciekły azot jest bezpieczny dla zdrowia, jednak należy obchodzić się z nim szczególnie ostrożnie. Jego bardzo niska temperatura sprawia, że bezpośredni kontakt w warunkach domowych jest absolutnie niewskazany – praca z ciekłym azotem wymaga solidnego zabezpieczenia, które ochroni delikatną skórę człowieka przed groźnymi odmrożeniami i oparzeniami.
Jak przechowywać ciekły azot?
Ciekły azot wymaga specjalnego przechowywania. Brak odpowiednich warunków sprawi, że jego cenne właściwości znikną i będzie on zwyczajnie bezużyteczny. Ten związek chemiczny wymaga bardzo niskich temperatur, a dodatkowo musi być odizolowany od wszelkiego rodzaju materiałów łatwopalnych i innych, szkodliwych czynników. Bezpieczny pojemnik na ciekły azot to dewar – naczynie to pozwala na transport i magazynowanie ciekłego azotu bez ryzyka utraty jego cech.