Artykuły

Do czego służą i jak działają rurki termokurczliwe?

Do czego służą i jak działają rurki termokurczliwe?

Słyszałeś o rurkach termokurczliwych, ale nie wiesz, do czego tak naprawdę służą? Wyjaśniamy, na czym polega ich działanie i dlaczego są aż tak potrzebne.

Kiedy i gdzie powstały rurki termokurczliwe?

Po raz pierwszy rurki termokurczliwe pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. W latach 50. ubiegłego wieku opracował je Paul Cook, inżynier chemii, wykorzystując do tego promieniowanie radiacyjne. Początkowo to USA były pionierami w produkcji polimerów termokurczliwych, obecnie powstają one na całym świecie i są powszechnie dostępne.

Jaką funkcję pełnią rurki termokurczliwe?

Rury termokurczliwe, zwane też koszulkami termokurczliwymi służą przede wszystkim zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa. Można wykorzystać je między innymi do:

– izolacji przewodów przed wysokimi temperaturami, wodą, kurzem i zabrudzeniami;

– ochrony kabli przed niebezpiecznymi chemicznymi substancjami, np. żrącymi;

– oznakowania przewodów;

– łączenia kabli;

– podwyższenia estetyki kabli.

Jak wykonane są rury termokurczliwe?

Rurka termokurczliwa zazwyczaj wykonana jest z modyfikowanego za pomocą sieciowania radiacyjnego polietylenu. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie o bardzo wysokiej energii i bazuje na utrzymaniu materiału w fazie stałej. Sieciowanie radiacyjne jest lepsze niż sposoby chemiczne, bowiem nie generuje pozostałości chemicznych w materiale. Dlaczego w odróżnieniu od innych produktów rurki termokurczliwe nie topią się mimo ogromnych temperatur? Otóż usieciowany polietylen posiada „pamięć kształtu”, która pozwala na przywrócenie danej formy. Rury termokurczliwe mają także to do siebie, że ogrzane na sztywnym elemencie, zaciskają się na nim i przybierają jego kształt.

O jaką wielkość kurczą się rurki termokurczliwe?

Powinieneś wiedzieć, że istnieją różne rodzaje rurek termokurczliwych. Odróżnia się je przede wszystkim na podstawie wielkości, o jaką się kurczą. Rurki, które mają stosunek skurczu wynoszący 2:1, są w stanie skurczyć się do połowy swojego rozszerzonego rozmiaru. Powszechne są również rury termokurczliwe 3:1, które kurczą się do 1/3. Oczywiście dostępne są także inne warianty, w zależności od potrzeb. Przyjmuje się, że koszulka termokurczliwa może kurczyć się pod wpływem ciepła od około 20% do 70%, zależnie od jej rozmiaru i grubości.

Rurki termokurczliwe z pewnością okażą się dla Ciebie bardzo przydatne. Dzięki nim zapewnisz właściwą ochronę kabli i nie będziesz obawiać się, że dostanie się do nich woda, substancje chemiczne, czy też kurz.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły