Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne wymaga dużej precyzji. Aby udało się w pełni, warto wybrać gabinet wyposażony w odpowiednie mikroskopy!
Dzisiaj leczenie kanałowe jest na znacznie wyższym poziomie niż przed laty. Rozwój takiej dziedziny jak endodoncja mikroskopowa sprawiło, że dzisiaj stomatolog może pomóc swoim pacjentom nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach!
Kiedy dokładnie konieczne jest leczenie pod mikroskopem? Na czym dokładnie polega? Gdzie można z niego skorzystać? Sprawdź teraz!
Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne zębów?
Najczęściej leczenie kanałowe, czyli inaczej endodontyczne potrzebne jest wtedy, gdy miazga zęba ulega zaawansowanej infekcji próchniczej. Wówczas próchnica obejmuje nie tylko zewnętrzną cześć zęba, ale dochodzi także do jego wnętrza.
Kiedyś w takich przypadkach jedynym rozwiązaniem było usunięcie zęba – teraz nowoczesna endodoncja pozwala na jego zachowanie, dlatego ekstrakcja nie jest konieczna.
Poza tym leczenie kanałowe zębów stosuje się także w innych sytuacjach, na przykład w przypadku wskazać protetycznych – przy zakładaniu koronek, mostów, przy uszkodzeniach mechanicznych zębów – złamaniach czy zwichnięciach.
Aby leczenie kanałowe okazało się w pełni skuteczne, stomatolog musi posiadać w tej dziedzinie nie tylko właściwą wiedzę i doświadczenie, ale również powinien dysponować właściwymi narzędziami. Praca w kanałach zębowych, które nierzadko są bardzo wąskie i mają nierównomierny przebieg, wymaga wyjątkowej precyzji.
Właśnie dlatego dzisiaj coraz częściej stosowana jest endodoncja mikroskopowa, czyli kanałowe leczenie pod mikroskopem.
Czym jest endodoncja mikroskopowa?
Endodoncja mikroskopowa to nazwa stosowana do leczenia endodontycznego odbywającego się z wykorzystaniem specjalnych mikroskopów stomatologicznych. Tego rodzaju przyrządy stosowane są już od lat w dobrych gabinetach w celu rozwiązywania skomplikowanych problemów stomatologicznych.
Najczęściej wykonuje się kanałowe leczenie pod mikroskopem, ponieważ wtedy mikroskop pozwala stomatologowi na uzyskanie najlepszej widoczności pola zabiegowego przez jego powiększenie. W rezultacie zapewnia to jeszcze lepsze wyniki.
Leczenie stomatologiczne pod mikroskopem umożliwia:
- precyzyjne określenie przebiegu kanałów
- leczenie endodontyczne korzeni zębowych
- udrażnianie kanałów bardzo cienkich lub zatkanych
- usuwanie cementów i innych substancji wypełniających kanały
- zamknięcie perforacji występujących w dnie komory lub korzenia zęba
- usuwanie złamanych fragmentów narzędzi endodontycznych
- leczenie resorpcji zewnętrznych i wewnętrznych
W wielu przypadkach endodoncja mikroskopowa pozwala na uratowanie zęba, który w przeciwnym przypadku będzie wymagał usunięcia.
Na czym polega endodoncja mikroskopowa?
Dla pacjenta leczenie pod mikroskopem nie różni się zasadniczo niczym od standardowego leczenia endodontycznego prowadzonego bez tego narzędzia. Dla stomatologa jest to jednak znaczna różnica, która pozwala na uzyskanie optymalnych efektów!
Stomatolog do zabiegów wykorzystuje wtedy specjalny mikroskop endodontyczny podwieszany nad stanowiskiem stomatologicznym, dzięki czemu może korzystać z niego bez potrzeby używania rąk. Mikroskop bardzo dokładnie podświetla miejsce prowadzenia zabiegu, co stomatolog widzi przez okulary mikroskopu. Może następnie dokładnie wykonać niezbędne procedury.
Endodoncja mikroskopowa to zatem większa szansa na powodzenie leczenia endodontycznego, także w przypadku konieczności leczenia powtórnego, na przykład wtedy, gdy w kanałach pozostały narzędzia lub kanały nie były właściwie oczyszczone oraz wypełnione.
Gdzie można skorzystać z leczenia zębów pod mikroskopem?
Aktualnie endodoncja mikroskopowa jest coraz popularniejsza i można skorzystać z niej także w polskich gabinetach stomatologicznych.
Niestety, leczenie pod mikroskopem nie jest dostępne dla pacjentów korzystających z ubezpieczenia NFZ. Co więcej, leczenie kanałowe na NFZ możliwe jest tylko w przypadku zębów przednich – od siekaczy do kłów, dlatego też bez opłat nie wyleczymy innych zębów.
Z tego też względu najwięcej pacjentów wymagających leczenia kanałowego decyduje się na wizytę w prywatnych gabinetach stomatologicznych, które oferują procedury na znacznie wyższym poziomie.
Za leczenie kanałowe pod mikroskopem musimy zapłacić najczęściej od około 200 do 500 złotych więcej niż w przypadku standardowego leczenia endodontycznego. Zależnie od liczby kanałów zęba cała procedura może wynieść nas od 500 do nawet ponad 1500 złotych.
Informacje na temat endodoncji mikroskopowej pochodzą ze strony studiose.med.pl