Floren Władysława Łokietka to moneta niezwykła z co najmniej kilku powodów. Co warto o niej wiedzieć?
Złota moneta Władysława Łokietka
Moneta ta znana jest pod kilkoma nazwami: floren Władysława Łokietka, dukat Władysława Łokietka lub aureus polonus, czyli złoty polski. Wskazują one jednoznacznie na kruszec, z którego została wykonana – złoto, oraz na władcę zlecającego emisję – pierwszego króla zjednoczonych po latach rozbicia dzielnicowego ziem polskich.
Monetę wybito w 1330 r. dla upamiętnienia św. Stanisława, który został przedstawiony na jej rewersie. Postać w szatach biskupich i infule, z pastorałem w ręce oraz aureolą nad głową unosi dłoń w geście błogosławieństwa. Na awersie z kolei znalazła się podobizna samego Władysława Łokietka z insygniami władzy królewskiej: koroną, jabłkiem i berłem.
Pamiątkowa emisja była niewielka i prawdopodobnie obejmowała tylko kilka tysięcy egzemplarzy. Z tego powodu w ciągu wieków uległa rozproszeniu i zniszczeniu, tak że obecnie znany jest zaledwie jeden pochodzący z niej okaz, odkryty w 1847 r.
Replika w kolekcji Skarbnicy Narodowej
Niewiele brakowało, a nawet on nie dochowałby się do naszych czasów. Znalazca, nie zdając sobie sprawy, z czym ma do czynienia, oddał monetę do przetopienia. W ostatniej chwili z jubilerskiego tygla wyciągnął ją numizmatyk-amator, szlachcic Niedzielski. Ocalały numizmat trafił najpierw do kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego, a następnie do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, w których pozostaje do dziś.
Oryginalny unikat pozostaje oczywiście poza zasięgiem kolekcjonerów, ale dzięki serii „Najcenniejsze monety polskie” dostępnej w Skarbnicy Narodowej, pasjonaci numizmatyki mogą dołączyć do swoich zbiorów wierną replikę monety Łokietka. Numizmaty platerowane czystym złotem mają 40 mm średnicy i ważą 26 g. Są one wyjątkową okazją do bliższego zapoznania się z bezcenną monetą sprzed siedmiuset lat i z pewnością doskonale uzupełnią każdą numizmatyczną kolekcję.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat serii „Najcenniejsze monety polskie” i wchodzącego w jej skład florenu Łokietka, odwiedź koniecznie stronę internetową dystrybutora – Skarbnicy Narodowej.