Każdy, kto poszukuje kółek do mebli czy innych sprzętów codziennego użytku, chce w miarę możliwości znaleźć części uniwersalne. Takie, które będą dobrze służyć w wielu okolicznościach, które nie ulegną destrukcyjnemu wpływowi jakichś czynników zewnętrznych. Jeszcze wówczas, gdy mowa o poszukiwaniu kółek do mebli, pozostających w tym samym pomieszczeniu, lista wymagań jest stosunkowo krótka. Jednak szukając elementów, które w udany sposób wzbogaciłyby sprzęt poruszający się w zróżnicowanych warunkach, ma się coraz bardziej rosnące wymagania w stosunku do wymarzonego zestawu kółek. Na szczęście jest substancja, która jest w stanie zaspokoić wiele potrzeb. Towarzyszy nam już od ponad 80 lat i jest naprawdę wszechobecna.
Jak sprawdzić, ile kosztują koła poliuretanowe?
Poliuretan, nazywany też sztucznym kauczukiem, został opatentowany pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Przez osiem dekad zadomowił się bardzo dobrze w naszej rzeczywistości, a zawdzięcza to swoim właściwościom. Jest odporny zarówno na działanie czynników chemicznych, jak i tego, co mogłoby go uszkadzać mechanicznie. Szczególnie dobrze sprawdza się jako tworzywo dla kół, ponieważ bardzo dobrze pochłania drgania, tworzące się podczas jazdy, a ponadto świetnie trzyma się drogi, zapewniając stabilność całej konstrukcji, którą przewozi.
Takie koła sprawdzą się ogromnej ilości sytuacji, dlatego po części poliuretanowe może sięgać bardzo szerokie grono klientów. To oczywiście oznacza, że poszczególni producenci mogą decydować się na różne strategie, żeby przyciągnąć klientów właśnie do swojej oferty. Trzeba też pamiętać, że koszt konkretnego modelu koła determinuje również to, jakie właściwości ma dana partia poliuretanu: może być bowiem różnej gęstości, twardszy lub bardziej miękki. Ale, jak już wspomniano, poliuretan sprawdza się tak dobrze jako materiał kół, że warto rozglądać się właśnie w tej kategorii.
Orientując się, ile kosztują koła poliuretanowe, warto też wziąć pod uwagę jeszcze jedną możliwość. Kompletując na przykład kółka do niedużych mebli, można z powodzeniem zdecydować się kółka plastikowe, wzbogacone o poliuretanową powłokę. To może być inwestycja, dzięki której dłużej będzie się mogło korzystać z takiego udogodnienia. Wspomniana poliuretanowa powłoka może być bowiem regenerowana: gdy wskutek eksploatacji pierwotna warstwa się zetrze, koła można poddać specjalnemu zabiegowi. Wówczas plastikowe kółko jest dokładnie czyszczone, pozbawiane najdrobniejszych kawałków starej powłoki, a następnie jest oblewane świeżym poliuretanem.