Tworzenie pieczątek nie jest tak prostą sprawą, jakby się mogło wdawać, a sama pieczątka to jedno z najpopularniejszych narzędzi biurowych. Metod ich powstawania jest co najmniej kilka. Warto je poznać, aby wiedzieć, w jaki sposób robione są te najpopularniejsze elementy biura. Wyróżnić można takie metody wytwarzania pieczątek jak metoda polimerowa, fleszowa (błyskowa) oraz laserowa. Pieczątki, które powstają przy wykorzystaniu tych metod różnią się od siebie jakością uzyskiwanych odbitek, precyzją oraz czasem, w której powstaje pieczątka. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, jeśli chodzi o metody ich tworzenia.
Metoda polimerowa
Metoda ta jest najtańszym sposobem, jeśli chodzi o tworzenie pieczątek, jednocześnie najbardziej czasochłonną, a pieczątki Poznań, które dzięki niej powstają, są najmniej precyzyjne. Metoda ta polega na tym, że polimer jest utwardzany przy pomocy światła UV. Polimer to ciecz, która gęstnieje pod wpływem światła. Naświetla się go przy wykorzystaniu światła UV z wykorzystaniem filmu, na którym drukowana jest treść pieczątki Poznań. W miejscu gdzie znajduje się czcionka polimer najszybciej gęstnieje. Ten sposób głównie stosowany jest przez niewielkie firmy, ponieważ jest ona tania do wdrożenia. Jeśli chodzi o najważniejsze cechy to niestety metoda ta ma sporo wad: odbicia są mało wyraźne, pieczątka może być używana tylko z tuszem wodnym, efekt należy bardzo mocno od doświadczenia osoby wykonującej pieczątkę oraz jakość sprzętu ma wpływ na stan pieczątki.
Metoda fleszowa
Jest to metoda pochodząca z Japonii, która zdobyła olbrzymią popularność na całym świecie. Na materiale światłoczułym wypala się czcionka przy wykorzystaniu urządzenia błyskowego. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że powstaje dzięki niej bardzo wyraźny odcisk, a sama metoda jest prosta i nieskomplikowana, a także szybsza od metody polimerowej. Przy jej wykorzystaniu nawet niewielkie elementy wyglądają bardzo wyraźnie, jednak również posiada pewne minusy. Wśród nich wymienić należy dość długi czas przygotowywania a także pieczątki Poznań wykonane przy wykorzystaniu tej techniki, nie mają możliwości napełniania tuszu, a więc po wykonaniu 1000-2500 odbitek (w zależności od pieczątki) pieczątka jest do wyrzucenia.
Metoda laserowa
Jest to obecnie najlepsza metoda, jednak niestety maszyny do jej realizacji są dość drogie. Metoda ta polega na grawerowaniu gumki odciskowej przy wykorzystaniu wiązki laserowej. Pieczątki, które są tworzone przy wykorzystaniu metody laserowej, są naprawdę bardzo dokładne, możliwe jest uzyskanie rozdzielczości 1000 DPI. Oprogramowanie komputera, który steruje laserem, pozwala na sterowanie mocą lasera, szybkością grawerowania czy też wieloma innymi parametrami. Dzięki temu pieczątki tworzone przy wykorzystaniu tej metody są wysokiej jakości oraz są odporne na czynniki zewnętrzne. W stosunku do innych technologii metoda laserowa umożliwia umieszczenie na pieczątce większej ilości informacji, aodatkową zaletą wykonywania pieczątki w tej technologii jest czas – można ją wykonać nawet w ciągu 5 minut.