Na światło, jego natężenie i ilość lumenów przypadających nam w czasie dobowym, nie mamy specjalnego wpływu. Funkcjonując zgodnie z przyjętym dla naszego miejsca na Ziemi (do wszystkiego można się w końcu przyzwyczaić) cyklem dobowym możemy spokojnie spać, być fizycznie sprawnym, lepiej widzieć, a nawet utrzymać prawidłową wagę.
Odkładając jednak na bok ruchy ciał niebieskich, zastanówmy się, co dobrego może dla nas zrobić światło sztuczne. Szczęśliwie, w ciągu długiego cywilizowania się, ludzi zdołali wynaleźć najróżniejsze jego źródła, niezależnie od łaski lub niełaski żywiołów.
Sztuczne – mniej zdrowe?
Wyobraźcie sobie, że, według badań naukowców (zresztą – kto z nas nie słyszał o zwiększonej podatności na depresję w krajach podbiegunowych, w których najczęściej albo dzień albo noc, i tak przez pół roku) gorzej na nasze zdrowie wpływa zbyt duża ekspozycja na światło, niż, oczywiście rozjaśniana z woli człowieka, ciemność.
Czy wiecie, co to jest zanieczyszczenie światłem? To zjawisko, będące efektem ludzkiego działania, zmęczenia wzroku na przykład zbyt silnymi snopami światła bijącymi z miejskich latarń. Ale nie tylko poza naszymi domami – nieprawidłowo zaprojektowane lampy także we wnętrzach mogą, między innymi, zmusić nas w pierwszej chwili do odwrócenia wzroku, obniżyć zdolność oka do rozróżniania kolorów i zauważania kontrastów.
Możesz, oczywiście, wybrać dobrze
A teraz przypomnijmy sobie nasze wizyty w łazienkach lub toaletach, zwłaszcza będących częściami przestrzeni, których jeszcze dobrze nie znamy. Po pierwsze – gdzie jest włącznik. Po drugie – czy zapali się, na przykład, zbyt rozproszone światło górne, w którym nie zdołamy dostrzec interesujących nas szczegółów (według gospodarza, mały ręcznik powinien być między pralka a wanną), czy punktowe przy toalecie. Po trzecie, jak długo będziemy mamy się przyzwyczajać do tego mroku/jasności?
Dobry wybór to najczęściej decyzja podjęta w wyniku głębszego przemyślenia, samodzielnego przeszukania różnych źródeł informacji, czy wreszcie konsultacji ze specjalistami w dziedzinie optyki, a co za tym idzie, również oświetlenia. Szanse na szybkie i w pełni satysfakcjonujące zakupy dają porady fachowców zatrudnionych w internetowym studio z lampami pod adresem lampystudio.pl.
W łazience nie tylko myj ręce
Będąc czyimś gościem, czy korzystając z własnych pokojów łaziebnych, prędzej czy później, zerkniemy w lustro. Żeby przygładzić czuprynę, z ramienia strzepnąć nitkę, sprawdzić, czy szpinak malowniczo nie osadził nam się na zębach. Przy bliskim źródle dziennego światła można ewentualnie zaufać Słońcu, jednak będąc zmuszonym do skorzystania ze sztucznego źródła światła, warto być jego pewnym.
Oświetlenie lustra w łazience, jak więc już wiemy, jest równie ważne co w każdym innym pomieszczeniu mieszkania, o ile czasem nie ważniejsze. Warto zatem przemyśleć sprawę odpowiedniego rozmieszczenia lamp, a – co równie ważne – dobrać właściwe żarówki. Ekologiczne również w odniesieniu do np. naszych oczu. Odwiedzajcie lampystudio.pl.