Dziczyzna to mięso, które jest bardzo niedoceniane w naszym kraju. Świadomość tego, jak bardzo wartościowe, zdrowe i naturalne jest mięso z dziczyzny, i o ile lepsze jest od mięsa zwierząt hodowlanych, jest niewielka. Większość ludzi stając przed wyborem kupna mięsa na obiad, z góry odrzuca dziczyznę, z powodu ceny wyższej, niż cena wieprzowiny czy drobiu, oraz ze strachu przed chorobami dzikich zwierząt. Czy to dobre podejście? Czy dziczyzna jest zdrowa? Dlaczego cena dziczyzny jest wyższa od cen innych mięs? Dziczyzna czy wieprzowina – co wybrać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.
Dziczyzna – naturalne mięso najlepszej jakości
Dziczyzna to inaczej mówiąc mięso z dziko żyjących zwierząt. Dziczyzną nazywamy mięso z dzika, sarny, jelenia, daniela, zająca czy dzikiej kaczki. W przeciwieństwie do mięsa wieprzowego czy drobiowego, które są mięsiwem ze zwierząt hodowlanych, dziczyzna wolna jest od antybiotyków, sztucznych hormonów i innych nienaturalnych substancji, obecnych chociażby w sztucznych paszach GMO. Dziki, sarny czy jelenie pożywiają się jedynie tym, co naturalne – bukwią, ziołami i owocami leśnymi, żołędziami, korzeniami, owadami. Żyją na wolności, w zgodzie z naturą, nie doświadczają stresu związanego z hodowlą w klatkach czy transportem do ubojni. To wszystko sprawia, że mięso z dzika, sarny czy jelenia jest najzdrowszym mięsem dostępnym w Polsce. Dziczyzna posiada najniższą zawartość tłuszczu, kalorii i cholesterolu wśród wszystkich mięs, przy jednocześnie wysokim poziomie białek, witamin – głównie z grupy B, żelaza, magnezu, fosforu i wapnia. Dzięki życiu na wolności z nieograniczoną możliwością ruchu, mięso z dziczyzny jest bardzo dobrze ukrwione, kruche i chude. Mięso z dzika i reszty dziczyzny, idealnie nadaje się do diety osób narażonych na alergie pokarmowe, choroby układu krążenia, między innymi miażdżycę, nadciśnienie czy choroby serca, a także dla osób, które przebywają na diecie odchudzającej.
Czy dziczyzna jest bezpieczna?
Wiele osób obawia się, że mięso z dziczyzny może być zarażone chorobami odzwierzęcymi. Rzeczywiście, dzikie zwierzęta również chorują, tak samo jak zwierzęta hodowlane, choć na inne choroby. Jednak zanim mięso z dzika z czy sarny trafi do sprzedaży, jest kompleksowo badane przez lekarza weterynarii pod kątem nosicielstwa chorób odzwierzęcych. Mięso z dziczyzny, które nie otrzymało pieczęci od lekarza weterynarii, nie może zostać dopuszczone do sprzedaży. Jeśli więc kupujemy dziczyznę w sprawdzonych miejscach, takich jak skupy dziczyzny, hipermarkety czy w rodzinnym zakładzie przetwórstwa dziczyzny Leśniczówka, możemy być pewni, że mięso z dzika, sarny czy jelenia jest przebadane weterynaryjnie, zdrowe i dopuszczone do sprzedaży.
Dlaczego cena dziczyzny jest wyższa, niż cena wieprzowiny lub drobiu?
Na to pytanie w zasadzie odpowiedzieliśmy już wcześniej. Mięso z dzika, sarny czy jelenia, jest mięsem o wiele zdrowszym, posiadającym więcej wartości odżywczych, ekologicznym i naturalnym. Kiedy kupujemy wieprzowinę czy drób, płacimy za towar masowo produkowany, nafaszerowany nienaturalnymi substancjami chemicznymi, nastrzyknięty wodą, tak aby zwiększyć wagę kawałka mięsa i w efekcie sprzedać mniej prawdziwego mięsiwa za wyższą cenę. Decydując się na kupno mięsa z dziczyzny kupujemy produkt w pełni ekologiczny, wartościowy, dojrzewający naturalnie, zdrowy, z gwarancja, że kupujemy 100% mięsa w mięsie, bez dodatkowym sztucznych składników czy nastrzyknięć. Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy, cena mięsa z dzika, sarny, jelenia czy zająca, jest w pełni adekwatna do kupowanego produktu, i już nie wydaje się być zbyt wysoka, prawda?
Smak i aromat nie do podrobienia
Dziczyzna posiada jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę, której nie da się podrobić. Jest to wyjątkowy smak i aromat mięsa z dziczyzny. Spożywane przez dziki, sarny czy jelenie zioła, leśne owoce, korzenie, bukiew, posiadają swój naturalny, mocny i charakterystyczny smak i zapach, który przenika do ciała zwierzęcia leśnego i jest w nim obecne przez cały czas, nawet po kulinarnej obróbce cieplnej. Nie ważne czy dziczyznę smażymy, pieczemy, wędzimy, gotujemy czy też wytwarzamy z niej kiełbasę, smalec czy pasztet, wyjątkowy smak i aromat lasu pozostaje z nami.
Smaku mięsa z dziczyzny nie da podrobić się żadną mieszanką przypraw i ziół, można je jedynie odpowiednią kompozycją dodatków podkreślić. Warto również dodać, że dziczyzna jest tak samo łatwa w przygotowaniu, jak mięso innych zwierząt. Jest też produktem bardzo wdzięcznym, bo bez względu na to, czy upieczemy dzika, zrobimy pasztet z sarny, kiełbasę z jelenia czy przygotujemy inne pyszne potrawy z dziczyzny, to każda z nich zachwyci smakiem i aromatem nas i naszych gości.
Artykuł powstał w współpracy z https://lesniczowka.net