Roślina nie występuje w stanie naturalnym, powstała w wyniku krzyżówki poziomki chilijskiej z wirginijską. Pierwszymi owocami cieszyli się mieszkańcy osiemnastowiecznej Europy. Jest to bylina z rodziny różowatych, która składa się z liści zebranych w rozetę. Wiosną zakwita na biało i chwilę później wydaje czerwone i soczyste owoce. Z punktu widzenia botanicznego to owoc rzekomy, który składa się z setek małych orzeszków. Najwcześniejsze odmiany truskawek cieszą nasze podniebienia już w maju, odmiany całoroczne zbieramy aż do października. Plenność rośliny, wielkość owoców, odporność na choroby, zawartość cukrów są cechami zależnymi od odmiany. Ze względu na smak, powszechne wykorzystanie truskawek w kuchni oraz łatwość uprawy – są to rośliny, które często goszczą w naszych ogródkach i na działkach.
Uprawiaj bezobsługowo
Truskawka nie ma wygórowanych wymagań glebowych oraz klimatycznych. Udają się na każdej klasie gleby, najlepiej jednak czują się na glebach żyznych, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina nie lubi zalanych i ciężkich gleb gliniastych, więc jeśli masz taką ziemię w ogrodzie – przemieszają ją z kompostem lub z niewielką ilością piasku. Truskawki (jak większość roślin owocujących) lubią słoneczne miejsca, intensywność słońca wpływa na smak i kolor owoców, dlatego nie żałuj roślinie dostępu do światła. Truskawka jest odporna na niskie temperatury, dlatego spokojnie zimuje w naszym klimacie.
W poradnikach ogrodniczych oraz sadowniczych przyjmuje się, że idealna rozstawa roślin zapewnia truskawce swobodny wzrost, między rzędami powinien być zachowany odstęp około 50 cm, a między roślinami w rzędzie wystarczy 20 cm. Truskawka co roku puszcza rozłogi, które gdy trafią na grunt zakorzeniają się, a my mamy gotowe sadzonki. W ten sposób odmładzamy co jakiś czas rośliny oraz poszerzamy nasze uprawy.
Nawożenie – musisz dokarmiać
Nawożenie truskawek jest czynnością niezbędną, zwłaszcza gdy rosną one na glebach mniej zasobnych w substancję organiczną. Truskawka dobrze rozwija się i odwdzięcza się wysokim plonem, jeśli zaopatrzymy ją w kompost. Zbyt kwaśne gleby możemy zobojętnić za pomocą wapnowania, zabieg dobrze przeprowadzić sezon przed wysadzeniem rośliny. Materię organiczną dostarczać można za pomocą obornika (świeżego lub granulowanego). Rozkładający się obornik będzie zaopatrywał roślinę w potas, azot oraz w fosfor. Roślina jest żarłoczna, jeśli chcemy aby nasze plony były wysokie, a owoce dorodne – możemy przemyśleć zakup nawozów specjalistycznych. Do truskawek stosuje się nawozy, które nie zawierają chlorków, a zapewniają odpowiedni poziom azotu, potasu. Niedobór tych składników pokarmowych pogarsza kondycje rośliny, negatywnie wpływa na owocowanie oraz kwitnienie. Niedożywione truskawki są podatne na choroby – głównie na szarą pleśń, werticiliozę oraz na mączniaka. Jeśli kupiliśmy odmianę wrażliwą na choroby – warto rozważyć nawożenie truskawek za pomocą boru, miedzi i fosforu. Pierwiastki te stymulują mechanizmy ochronne rośliny i zapewniają lotność pyłku.