Artykuły

Jak gry wpływają na rozwój naszego dziecka?

Jak gry wpływają na rozwój naszego dziecka?

Kluczowa rola gier w rozwoju psychicznym naszego dziecka.

Jak wynika z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań, gry symulatory pc mają znaczny wpływ na organizm młodego człowieka. Coraz więcej rodziców chce zabronić tego typu rozrywki swoim podopiecznym. Jednak czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Co powinniśmy w tej sytuacji zrobić, jeżeli nasze dzieci nie chcą odstawać od rówieśników i tym samym grać w gry komputerowe, jednak my nie chcemy im na to pozwolić?

Doskonała rozrywka dla naszych dzieci

Zdecydowanie granie w gry komputerowe dla obecnych nastolatków, a nawet dzieci w wieku przedszkolnym jest czymś naturalnym. Powinniśmy pamiętać o tym, że jest to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Obecnie zarówno młodzież, jak również dzieci wolą spotkać się w świecie wirtualnym, niż przykładowo decydując się na wyjście na dwór z kolegami. Jest to poniekąd związane z rozwojem nowoczesnych technologii, ponieważ każdy z nas w pewnym sensie jest już od nich uzależniony. Jednak jako świadomi rodzice powinniśmy pamiętać, że gry komputerowe także mogą uzależnić i to właśnie nasze dzieci, które są najbardziej podatne na takie wpływy. Zatem co możemy zrobić, żeby uchronić je przed niebezpieczeństwem, jednocześnie pozwalając im grać, by nie były wykluczone przez swoich rówieśników?

Wpływ gier komputerowych na graczy

Z pewnością wielu naukowców jest zgodnych, iż gry komputerowe tak naprawdę nie pozostają obojętne dla organizmu człowieka. W przypadku małych dzieci mogą one mieć zaburzenia osobowości, być bardziej agresywne, a nawet do tego stopnia wdrożyć się w wirtualną rzeczywistość, że przestaną ją odróżniać od realnego świata. Aby nad tym zapanować, warto dobrać gry komputerowe odpowiednio do wieku. Doskonałą propozycją dla najmłodszych są przykładowo gry symulatory. Gry mogą mieć pozytywny wpływ na pracę mózgu, stymulują neurony do działania, pomagają zwiększać kreatywność oraz uczą radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jednak jedynie w przypadku, gdy są odpowiednio dobrane, a dziecko nie spędza pół dnia przed monitorem.

Specjaliści są zgodni, iż wpływ gier komputerowych na graczy jest bardzo duży. Powinniśmy pamiętać o tym, iż wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem i granie w gry nie jest obojętne dla żadnego organizmu, niezależnie od tego, czy jest to dziecko czy też osoba dorosła.

Jeżeli przed komputerem spędzamy bardzo dużo czasu może ucierpieć nasz kręgosłup, jak również możemy mieć problemy z krążeniem. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że coraz więcej dzieci już od najmłodszych lat ma problemy ze wzrokiem, a nawet z ciśnieniem. Takie właśnie mogą być skutki zbyt długiego grania w gry komputerowe i przy zerowej aktywności sportowej. Dlatego każdy świadomy rodzic powinien pomóc dziecku unikać tych potencjalnych zagrożeń. Jednak tak jak już wcześniej wspomniano, gry komputerowe mają bardzo wiele zalet. Jeżeli tylko dziecko nie przesadza i nie przesiaduje długie godziny przed komputerem, taka rozrywka może być nawet dla niego bardzo wartościowa, o czym warto pamiętać.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły