Artykuły

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zobacz, jak zmniejszyć PING!

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zobacz, jak zmniejszyć PING!

W dzisiejszych czasach internet jest wręcz nieodzowny – służy nam zarówno do pracy, jak i rozrywki. Dlatego tak ważna jest jego szybkość, która pozwoli uniknąć uciążliwych przestojów. Chcesz poprawić szybkość swojego internetu? Dowiedz się, jak sprawdzić ping i w jaki sposób go zmniejszyć!

Co to jest ping?

PING jest narzędziem (inaczej programem) stworzonym w celu diagnozowania połączeń sieciowych. Oznacza to, że pokazuje on prędkość, z jaką dane urządzenie łączy się z serwerem i prędkość, z jaką wysłany sygnał do niego powraca. Niekiedy za pomocą tego programu można zbadać również szybkość połączeń między komputerami. Jego twórcą był Mike Muuss, który stworzył PING-a w 1983 roku. Narzędzie to stosowane jest w przypadku sieci TCP/IP, których historia sięga aż lat 70. Nazwa PING prawdopodobnie odnosi się do sonaru łodzi podwodnych, ponieważ sposób działania obu narzędzi opiera się na bardzo podobnych zasadach wysyłania sygnału i odbioru jego odbicia. Niektórzy twierdzą jednak, że powstała ona od skrótu Packet InterNet Groper (internetowa wyszukiwarka pakietów).

Jeszcze przed poznaniem sposobów na to, jak zmniejszyć ping, warto poznać inny, istotny, a przy tym ściśle powiązany z nim parametr – jitter, inaczej zmienność opóźnienia. Pokazuje on zmienność sygnału i wszelkie występujące w nim odchylenia. W skrócie można powiedzieć, że określa on po prostu zmiany w PING-u.

Kto powinien poznać sposób na to, jak zmniejszyć PING?

Chociaż PING jest programem, nazwa ta zazwyczaj stosowana jest potocznie do określenia wartości liczbowej odpowiadającej prędkości przesyłania sygnałów między urządzeniem a serwerem bądź między komputerami. O ten parametr powinni zadbać wszyscy, którzy potrzebują szybkiego i sprawnego internetu, jednak najbardziej przydaje się to miłośnikom gier online. Problemy ze zwolnieniem czy nawet „zawieszaniem się” akcji gry, zwane potocznie lagami, a także zanikanie obrazu i jego elementów zazwyczaj spowodowane są właśnie niskim PING-iem. Niekiedy zdarza się nawet, że gracze, którzy mają zbyt wysoki PING, nie są dopuszczani do rozgrywki. Jeżeli nie chcemy rezygnować z emocjonujących rozgrywek online, musimy zatem sprawdzić, jak zmniejszyć PING. Za mały PING dla graczy i osób często korzystających z komunikatorów video czy innych programów wymagających przesyłania danych „na żywo” uważa się ten nie większy niż 50 ms, czyli milisekund. W przypadku pozostałych użytkowników wystarczy, że będzie on wynosił od 100 do 80 ms. Jitter z kolei nie powinien przekraczać wartości 40 ms.

Jak wykonać test PING?

Wielu użytkowników podczas testowania prędkości internetu skupia się wyłącznie na wartościach pobierania i wysyłania danych. Jest to jednak poważnym błędem, ponieważ te parametry nie dają odpowiedniego poglądu na sytuację. Jednymi z ważniejszych czynników są właśnie PING i jitter. Sprawdzić je można między innymi za pomocą niektórych testów online, tych samych, które pokazują prędkość przesyłu danych.

Innym, najpowszechniejszym obecnie sposobem na to, jak sprawdzić PING, jest skorzystanie z wiersza polecenia. Aby go otworzyć, można kliknąć na symbol Windowsa na klawiaturze oraz literę „r”, po czym wpisać komendę „cmd”, a jeśli to z jakichś względów nie zadziała, kliknąć na symbol Windowsa w lewym dolnym rogu ekranu i wpisać „wiersz poleceń” w wyszukiwarce systemowej. Następnie w wierszu należy wpisać „ping”, a po spacji swój numer IP. Na koniec wystarczy tylko kliknąć „enter”. Po wykonaniu tej procedury otrzymamy wyniki takie, jak „time”, czyli czas potrzebny na wysłanie oraz powrót sygnału, „bytes”, oznaczający wielkość wysłanego pakietu oraz TTL, czyli „Time to Live”. Ten ostatni symbol oznacza maksymalny czas życia pakietów, czyli czas, w jakim określony pakiet może wędrować po sieci. Widoczna przy tym parametrze liczba oznacza liczbę routerów, do których musiałby zawędrować pakiet, aby osiągnąć wartość 0 (TTL zmniejsza się wraz z każdym osiągniętym routerem o 1). Rozwiązanie to powstało, żeby zapobiec błąkaniu się po sieci danych, których adres wysyłki jest nieosiągalny bądź nie istnieje, ponieważ dawałoby to efekt „sztucznego tłumu” w sieci i między innymi spowalniało wędrówkę innych danych. W przypadku określania PING TTL pokazuje po prostu, na ile routerów musiałyby trafić wysłane przez Ciebie dane, abyś otrzymał informację o błędzie. Jeżeli parametry nie okażą się zadowalające, należy zastosować porady na to, jak zmniejszyć PING.

Jak zmniejszyć PING?

Prędkość PING zależy od kilku elementów, w tym ruch w sieci czy przepustowość znajdujących się po drodze serwerów. Znaczenie ma również prędkość łącza, dlatego warto zainwestować w to oferowanego przez dobrego dostawcę, np. światłowodowy internet UPC. Do prostych sposobów na to, jak zmniejszyć PING, należy między innymi zaprzestanie pobierania plików w momencie, gdy odpowiednia wartość tego parametru jest nam potrzebna, a także zamknięcie nieużywanych w tym czasie aplikacji. Jeśli wysokość PING dalej będzie niezadowalająca, warto również porozmawiać z pozostałymi użytkownikami sieci, aby sprawdzić, czy któryś z nich nie używa w tym samym momencie stron z plikami video czy filmami, np. HBO GO, Netflix czy nawet Youtube.

Potrzebujesz szybszego internetu po to, by bez przeszkód grać w gry online? W takiej sytuacji masz jeszcze jedną możliwość zmniejszenia tego parametru. Innym sposobem na zmniejszenie PING-u jest bowiem znalezienie innego serwera. Warto spróbować odszukać nie tylko ten nieco mniej uczęszczany, lecz także znajdujący się bliżej nas. Jeśli poszukiwania się powiodą, można osiągnąć PING nawet w wysokości 20 ms, co jest doskonałym wynikiem.

Sposoby na to, jak zmniejszyć PING, a także na jego sprawdzenie są niezwykle proste i każdy bez trudu powinien sobie z nimi poradzić. Pamiętaj jednak, że niekiedy problemy ze zbyt wysoką wartością PING mogą również leżeć po stronie Twojego dostawcy internetu. Warto się z nim skonsultować, a jeśli problemu nie uda się rozwiązać, być może pora zastanowić się nad zmianą internetu na ten ze stabilnym i szybkim łączem.

One response to Potrzebujesz szybkiego internetu? Zobacz, jak zmniejszyć PING!

  1. ,,Problemy ze zwolnieniem czy nawet „zawieszaniem się” akcji gry, zwane potocznie lagami, a także zanikanie obrazu i jego elementów zazwyczaj spowodowane są właśnie niskim PING-iem. ” no mi się wydaje że chyba nie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły