Coraz popularniejsze kursy programowania dla dzieciaków przyciągają uwagę, ale też nie zawsze jest się pewnym, jak tak naprawdę wyglądają takie zajęcia od środka. Informacje od szkół prowadzących tego rodzaju warsztaty, w ramach promocji najczęściej opisują materiał, który przekazywany jest w najmłodszych grupach, a wiadomo, że raczej nastolatek chcący uczestniczyć w tego typu szkoleniach, nie jest zainteresowany zabawami rozwojowymi czy dłuższym programowaniem w językach typu Scratch. Jak wyglądają w takim razie lekcje dla młodzieży? Różnie… my pokażemy, jak powinny wyglądać.
Nauka dzięki przyjemności.
Nauka przez zabawę to tak naprawdę w każdym wieku najlepszy motor napędzający głód wiedzy. Jednak nie używajmy tego typu terminu, prowadząc warsztaty programowania dla dzieci w wieku lat nastu. Dużo lepiej nazwać to rozrywką, choć i tu, i tu mamy często do czynienia choćby z nauką programowania przez gry edukacyjne. Istnieje szereg ciekawych rozwiązań, dostosowanych do wieku, gdzie dzięki graniu w ciekawe dla danej grupy gry wideo budują się w słuchaczu podstawy kodowania.
Programowanie dla dzieci, język dla dorosłych.
Nastolatkowie nie chcą programować w językach stworzonych do nauki najmłodszych. Po pierwsze szybko się nudzą, po drugie nie daje im to satysfakcji. Taki nastoletni dorosły, chce być traktowany jak osoba dojrzałą, przygotowująca się do profesjonalnego programowania. Warsztaty programowania dla dzieci w Zielonej Gorze jest dla starszych grup wiekowych powinny więc uczyć na podstawie narzędzi, które korzystają z profesjonalnych języków lub są ich uproszczona wersją.
Tworzenie.
Dzieciaki ogólnie wolą same stworzyć coś, co ma potencjał niż uczyć się na podstawie gotowych rozwiązań. Dobrze jest więc postawić na zajęcia dodatkowe dla dzieci uczące je tego, jak od podstaw stworzyć grę czy animację, którą później mogą podzielić się z innymi a nie testowanie czegoś co już powstało.
Takie założenia dają pewność, że nastolatek wysłany na kurs programowania dla dzieci będzie czerpał z niego satysfakcję i miał chęci do dalszego rozwoju pasji.