Artykuły

Dlaczego ogrodnictwo jest dla Ciebie dobre?

Dlaczego ogrodnictwo jest dla Ciebie dobre?

Według międzynarodowych badań gleba na rękach może złagodzić i zapobiec różnym problemom zdrowotnym. Jednak nie potrzebujemy badań, aby wiedzieć, że ogrodnictwo jest dla nas dobre. Jest to coś, o czym wie każdy, kto choć raz zanurzył ręce w ziemi.

Lepsze zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne.

Ogrodnictwo może poprawić zarówno zdrowie fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Z długoterminowej perspektywy gleba na rękach może złagodzić i zapobiec różnym problemom zdrowotnym. Zajęcia w ogrodzie mogą zmniejszyć depresję i niepokój, zwiększyć radość życia, a szczególnie interesujące: wzmocnić poczucie bycia częścią społeczności i przynależności.

Ogrodnictwo uwalnia endorfiny.

Kopanie w glebie uwalnia endorfiny w ciele, jest wiele badań na ten temat, ale najważniejsze jest, żeby to była dla ciebie przyjemność. Chodząc boso po ogrodzie, poczujesz się zrelaksowany. W ogrodzie zawsze zachodzą zmiany, a przebywając w nim, możesz się nimi delektować.

Dlaczego kontakt z tym, co rośnie, jest dla nas tak ważny?

Ogród może nam pomóc na wiele sposobów. Daje nam poczucie troski, gdy siejemy małe nasiona i widzimy, jak kiełkują. Muszą być chronione i podlewane.

Zastanów się nad życiem.

Ogrodnicy są naturalnymi optymistami, ponieważ wierzą w ziarno i przyszłość. Mądry człowiek powiedział kiedyś „jeśli jutro umrę, dzisiaj jeszcze posadzę drzewo”. Wiele osób traktuje ogród jako miejsce odskoczni, wyciszenia, miejsce, gdzie mogą spokojnie pomyśleć o życiu.

Zmysły ożywają.

Ogród to przede wszystkim miejsce, w którym budzą się zmysły. To nie musi być idealnie wypielęgnowane i zaprojektowane miejsce. Ważne, żebyś czuł się tam dobrze. Wtedy gdziekolwiek usiądziesz, usłyszysz szum wiatru, bzyczenie pszczół, czy świergot ptaków. A bywa i tak, że jest całkiem cicho i możesz się w takiej ciszy zatracić i wyciszyć. Warto zapewnić sobie miejsce z zadaszeniem, gdzie będziesz mógł usiąść i posłuchać, jak bębni deszcz.

W ogrodzie możesz stworzyć domową szklarnię na przykład ze starych okien. Będziesz mógł uprawiać tam pomidory. Wtedy jak wejdziesz do środka, w twoje nozdrza uderzy ten piękny zapach pomidorów, wyhodowanych właśnie przez ciebie.

Własne uprawy z ogrodu.

Kiedy masz własny ogródek, nie sposób nie czuć wdzięczności za ten kawałek ziemi, który daje tak wiele. Warto doceniać plony, które otrzymujesz. Warto cieszyć się różą, która właśnie rozkwita, lub czerpać energię z patrzenia na kołyszące się korony drzew.

Chwila relaksu.

W ogrodzie możesz też rozłożyć hamak, położyć się i obserwować przepływające chmury. Ogród w prosty sposób może nadać nowy wymiar życia codziennego. Niech ogród stanie się i twoją oazą spokoju.

Znajdź zielone miejsce, w którym możesz się spokojnie położyć. Zamknij oczy i pozwól ogrodowi obudzić twoje zmysły. Najpierw zmysł węchu, skup się tylko na zapachu i poczuj zapach kwiatów, warzyw, owoców czy też trawy. Przejdź przez wszystkie zmysły i pozwól odejść swoim myślom na bok, skup się na naturze, która jest wokół. Pozwól, by wiatr łaskotał twoją skórę i czerp radość z promieni słońca.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Poradnikiem Ogrodniczym – internetową encyklopedią ogrodniczą.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły