Bransoletka delikatna lub masywna, bransoletka emaliowana, srebrna, złota, żelowa, z kamieniami…
Dostępny na rynku wybór bransoletek potrafi przyprawić o ból głowy. Zanim wybierzemy najodpowiedniejszą dla siebie warto dowiedzieć się trochę więcej o tym elemencie biżuterii.
Trochę historii
Historia ozdabiania nadgarstków jest starsza niż może się wydawać. Według archeologów już cywilizacje starożytnej Mezopotamii oraz Egiptu lubowały się w noszeniu biżuterii, m.in. bransolet. Nosili je zwykle najbogatsi, świadczyły o statusie społecznym i materialnym. W związku z tym, że wierzono w życie pozagrobowe, biżuterię nakładano także zmarłym. Bransolety cieszyły się popularnością również w starożytnym Rzymie i Grecji. Noszono je nie tylko na nadgarstkach, ale również na kostkach nóg. Ten element biżuterii znany był również w kręgach Indian, gdzie bransolety pełniły funkcję amuletów.
Na osobną uwagę zasługuje tradycja noszenia bransoletek przez kobiety hinduskie. Wystarczy spojrzeć na jakąkolwiek boginię hinduizmu – wszystkie mają ręce przyozdobione licznymi bransoletkami. Od wieków bransoletki to konieczny atrybut mężatek w Indiach, niezależnie od regionu. Ważne jest, aby na każdej dłoni znajdowała się co najmniej jedna bransoletka- nie wolno nosić ich tylko na jednej ręce. Noszenie bransoletek przez mężatki ma symbolizować oddanie mężowi oraz przynosić szczęście w małżeństwie. Przyjęło się, że Hinduski zdejmują swe bransoletki tylko na czas porodu lub w przypadku śmierci męża.
Jeszcze w starożytności rozwinęła się trudna technika pokrywania biżuterii emalią. Wywodzi się ona najprawdopodobniej z Egiptu.
Bransoletka emaliowana
Tradycyjna emalia jest połączeniem sproszkowanych minerałów, topników oraz tlenków metali – to właśnie te ostatnie są naturalnymi pigmentami pozwalającymi uzyskać pożądany kolor. Wykonaną ze złota, miedzi lub srebra bransoletę pokrywa się taką mieszanką, a następnie wypala w odpowiedniej temperaturze, szlifuje i poleruje. Współcześnie obok tradycyjnej metody stosuje się również zamienniki – akryl, barwna żywica lub utwardzone światem kompozyty.
Ogromną zaletą emaliowania biżuterii jest trwałość zdobienia. By się o tym przekonać, wystarczy wybrać się do muzeum i przyjrzeć się, w jakim stanie zachowała się biżuteria antyczna. Pomimo upływ tysiącleci jej kolory wciąż są żywe.
Bajeczne kolory, indywidualne wzory
Bransoletka emaliowana jest wyjątkowym elementem biżuterii. Emaliowanie pozwala na uzyskanie przepięknych efektów kolorystycznych, tak naprawdę ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia emaliera. Kupując taką bransoletkę wiemy, że posiadany przez nas wzór jest unikatowy. Bransoletka emaliowana świetnie wpisuje się w styl etniczny, ale awangardowe połączenia kolorów pozwalają również uzyskać nowoczesny, futurystyczny efekt. Połączenie kilku bransoletek emaliowanych na przegubie jednej dłoni uatrakcyjni każdą, nawet najprostszą stylizację. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, mamy pewność, że emaliowana biżuteria będzie nam towarzyszyć przez wiele lat.