Artykuły

Hydrożel – czym jest i kiedy z niego korzystać?

Hydrożel – czym jest i kiedy z niego korzystać?

Hydrożel to bardzo przydatny dodatek do ziemi ogrodowej, który z pewnością przyda się na każdej działce. Czym dokładnie jest i jak należy z niego korzystać?

Co to jest hydrożel?

Nazywany też często agrożelem, hydrożel jest wielocząstkowym, nierozpuszczalnym polimerem, który charakteryzuje się doskonałą zdolnością do pochłaniania wody oraz poprawiania ogólnej kondycji gleby. Możemy kupić go pod postacią proszku lub granulatu, który musimy docelowo wymieszać z glebą. Po wymieszaniu hydrożel zatrzymuje bardzo duże ilości wody, które pozostają po opadach atmosferycznych lub podlewaniu, a następnie stopniowo uwalnia ją do gleby, nawadniając system korzeniowy roślin. Jest to bardzo wydajny sposób na zapewnienie naszym ogrodowym roślinom odpowiedniej porcji nawodnienia.

Czy warto stosować hydrożel? 

Wielu właścicieli działek i ogrodów zadaje sobie pytanie, czy hydrożel jest produktem, w który warto inwestować. Niewątpliwie ma on bardzo wiele zalet, a jego stosowanie przynosi rewelacyjne efekty. Wśród jego najważniejszych zalet wymienić można:

– zmniejszenie częstotliwości podlewania ogórka i tym samym oszczędzanie wody

– stały dostęp wilgoci do korzeni roślin

O tym, jak bardzo oszczędzanie wody może wpłynąć na zasobność naszego portfela nie trzeba przekonywać chyba żadnego właściciela ogrodu. Rzadsze podlewanie wiąże się ze stopniowym uwalnianiem wilgoci do gleby, jakie zapewnia nam hydrożel. Dzięki temu unikniemy przelania roślin, nazywanego czasem także stresem wodnym. Dzięki odpowiednio stosowanemu hydrożelowi nawet długie okresy suszy nie będą nam straszne. Uwalnianie wilgoci z hydrożelu może bowiem trwać naprawdę długo. Znacząco poprawia to wygląd i kondycję roślin. A przecież nie od dzisiaj wiadomo, że zdrowy i piękny ogród to duma każdego właściciela.

Hydrożel jest skuteczny szczególnie używany na glebach lekkich, posiadających dużą przepuszczalność. Na obszarze ich występowania podczas zwykłego podlewania woda bardzo szybko przenika do głębszych warstw gleby. Wówczas korzenie roślin nie mają odpowiednio dużo czasu na przyswojenie jej w takim stopniu, w jakim tego potrzebują.

Hydrożel to nowoczesna technologia w Twoim ogrodzie

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej zalety, bardzo łatwo można dojść do wniosku, że hydrożel to potrzebne zastosowanie, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Szczególnie przydatne może okazać się w przypadkach, kiedy pomimo regularnego podlewania ogródka, mamy poczucie, że nie przynosi ono pożądanego efektu, a rośliny nie są tak nawodnione, jak mogłyby być. Może to oznaczać, że jesteśmy właścicielami lekkiej gleby, która bardzo szybko przepuszcza wodę. To także odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na regularnie podlewanie roślin. Hydrożele coraz częściej stosowane są także na terenach miejskich.

Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo stosowania hydrożelu. Jest on całkowicie biodegradowalny i po kilku latach w glebie ulega rozkładowi. Nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Autor
Autorem artykułu jest terracottem.pl – producent hydrożeli ogrodniczych.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły