Artykuły

Wizyta w warsztacie samochodowym

Wizyta w warsztacie samochodowym

Naprawa samochodów to (przyjęło się) domena mężczyzn, świat do którego nie chcą zapraszać kobiet. Kiedyś każdy facet starał się sam naprawiać drobne usterki, dzisiaj raczej korzysta się z warsztatów samochodowych. Skomplikowana elektronika sprawia, że trudno zrobić coś samemu a jeszcze trudniej znaleźć na to czas. Rozmowy w warsztacie to wyższa szkoła jazdy, nie znając się na samochodach łatwo dać się oszukać. Najtrudniej w tej kwestii jest kobietom, które z góry traktuje się jako niemające pojęcia o samochodach. Jak się okazuje – zupełnie błędnie.

Awaria auta w drodze

Bardzo często, kiedy w drodze psuje się nam samochód w czasie jazdy, to czujemy się zagubieni. Naszym pierwszym krokiem jest często telefon do taty, męża, brata czy znajomego mechanika. Niestety – przez telefon ciężko pomóc, można wezwać jedynie mechanika lub lawetę. A wystarczy na początek wziąć głęboki oddech. Przede wszystkim w dzisiejszych samochodach większość informacji wyświetla się na pulpitach czy to w postaci świecących kontrolek czy konkretnych komunikatów. Daje nam to duże rozeznanie, co też mogło się stać.

Na pewno pierwszym krokiem powinno być bezpieczne zaparkowanie, zostawienie samochodu na środku drogi bez żadnego oznaczenia to kiepski pomysł. Jeśli już naprawdę nie mamy pomysłu, co mogło się stać to nie bójmy się poprosić o pomoc. Nie mając pojęcia o samochodach lepiej zaopatrzyć się w dobry assistance, który w razie awarii pozwoli nam wezwać za darmo lawetę i odwieźć auto prosto do mechanika.

Wizyta w warsztacie

Najwyższa Izba Kontroli w swoich raportach wykazała, że w warsztatach samochodowych dochodzi do wielu nieprawidłowości. Wymieniane są sprawne części na gorsze, nie usuwa się zepsutych elementów, zawyża ceny – te i inne grzechy mają na sumieniu mechanicy. Okazuje się, że statystycznie dużo częściej takim oszustwom padają kobiety. Przywożąc samochód do naprawy jednej części, panie dostają rachunek z długą listą wymienionych elementów. Jak się tego ustrzec?

Przede wszystkim zadbajmy o sprawdzonego, polecanego  przez znajomych mechanika. Najlepiej na pierwszą naprawę udać się właśnie z tą osobą.

Kobiety, które znają się na samochodach nie będą miały takich problemów. Wystarczy tylko chwila rozmowy z mechanikiem, żeby zobaczył że wiemy, co to alternator, wtryski, tarcze czy wahacze, co zminimalizuje prawdopodobieństwo oszustwa. Pamiętajmy, że wzięcie rachunku za naprawę to również bardzo istotna sprawa. I naprawdę nie jest lepiej bez, bo taniej. Potem w żaden sposób nie możemy udowodnić, że korzystaliśmy z naprawy a taką usługę również możemy reklamować lub domagać się  zwrotu kosztów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl – warsztatem samochodowym z Poznania.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły