Artykuły

Stolica wypoczynku

Stolica wypoczynku

Busko-Zdrój to niewielkie miasteczko położone niemal w samym centrum województwa świętokrzyskiego. Prawa miejskie zostały mu nadane już w 1287 roku. Słynie głównie z uzdrowisk i sanatoriów, ale to nie jedyne atrakcje, jakie czekają na kuracjuszy i turystów. A wszystko w otoczeniu cudów polskiej przyrody.

Krasowy czar

Kiedy o przyrodzie mowa, nie sposób nie wspomnieć o aktywnym wypoczynku, jaki proponują górskie okolice miasta. Trzy szlaki turystyczne, wycieczki piesze, rowerowe, a nawet konne. Rezerwaty przyrody jak Owczary, Zimne Wody czy Karabosy ujmują pięknem swojej dzikiej natury i pozwalają z bliska przyjrzeć się rozmaitym formom krasowym, jaskiniom czy jeziorkom. Zwłaszcza wiosną i latem, czarują stepową zielenią i czystym powietrzem.

Będąc w okolicy warto też pokusić się o krótką wizytę we wsi Wełecz, w której to znajduje się prawie stuletnia sosna z naziemnym systemem korzeniowym. Specyficzna budowa drzewa tworzy niezwykłe wrażenie.

Spacery ze szczyptą dawnych czasów

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy historii i architektury sakralnej. Aby zwiedzać w kolejności chronologicznej, należałoby zacząć od Kościoła pod wezwaniem Św. Leonarda. Świątynia ta powstała w 1699 r. Wykonana została z drewna modrzewia, a otoczona jest nieczynnym już cmentarzem. W środku można nacieszyć oczy barokowym ołtarzem oraz figurą św. Leonarda. W trosce o tę bardzo starą budowlę, kościół jest na co dzień zamknięty. Można go zwiedzać tylko kilka razy w roku, a msze odprawiane są tylko w dzień patrona, czyli w niedzielę najbliższą dniu 6 listopada. Warto także wstąpić do Ponorbertańskiego Zespołu Klasztornego, złożonego z łączącego wiele stylów kościoła, klasztoru oraz dzwonnicy. W środku świątyni zobaczyć można rozmaite piękne obrazy i rzeźby z podobiznami świętych. Zabytek ten znajduje się w pobliżu rynku. Trzecia na liście, choć wcale nie mniej ważna, plasuje się neogotycka Kaplica pod wezwaniem Św. Anny. Można rozpoznać ją po wieżyczce na dachu, otoczonej dwiema mniejszymi oraz po sąsiedztwie cudnego ogrodu zdrojowego.

Główna atrakcja – wypoczynek

Nie da się jednak ukryć, że to właśnie sanatoria i otaczająca je piękna przyroda przyciągają spragnionych wypoczynku najmocniej. Bo czymże byłby Busko-Zdrój bez słynnego Parku Zdrojowego z wizytówką miasta, Sanatorium Marconi. Szesnaście hektarów parku to miejsce dla m.in. reprezentacyjnej promenady, muszli koncertowej z aleją gwiazd czy bogato zdobionej fontanny. Miasteczko gwarantuje odwiedzającym najlepsze warunki do rekonwalescencji i relaksu. Oferuje leczenie dla najmłodszych i najstarszych, w najlepszych możliwych warunkach. Warto też nadmienić dodatkową atrakcję regionu – źródła wysoko mineralizowanej wody, w tym solanki.

Zaproszenie do chwili wytchnienia

Busko-Zdrój to niezwykle urocze miasteczko, które trzeba zobaczyć, niekoniecznie dopiero przy okazji pobytu zdrowotnego. To idealne miejsce na rodzinną wycieczkę, bazę wypadową na górskie szlaki lub po prostu spacery po czarodziejskich ogrodach i cieszenie się ciepłą atmosferą błogiego relaksu.

Autorem artykułu jest hotel Bristol znajdujący się w miejscowości Busko Zdrój.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły