Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Zastanawiasz się, czy produkty oferowane przez firmy pożyczkowe są drogie? Przeczytaj, co generuje największe koszty pożyczek pozabankowych i przekonaj się, czy opłaca się nich korzystać.
Co generuje koszty pożyczki pozabankowej
Musisz mieć świadomość, że pożyczki pozabankowe zdecydowanie różnią się od produktów oferowanych przez banki. Cechą charakterystyczną popularnych „chwilówek” jest krótki okres obowiązywania umowy oraz wysokie koszty w przypadku przekroczenia terminu spłaty. Na ogólne koszty pożyczki pozabankowej największy wpływ mają:
1. Koszty wizyty przedstawiciela firmy w domu klienta
Firmy pożyczkowe pobierają opłaty za wizytę swojego przedstawiciela w domu klienta. Najczęściej są to kwoty w wysokości o 5 zł do 25 zł za każdą wizytę. Należy przy tym pamiętać, że większość pożyczkodawców, udzielających pożyczek w domu, żąda spłaty w formie tygodniowych rat. Oznacza to, że w przypadku dłuższego okresu kredytowania – koszty wizyt przedstawiciela w domu klienta mogą urosnąć do pokaźnych rozmiarów.
Ustawa antylichwiarska określa maksymalny koszt opłat związanych z udzieleniem pożyczki. Obecnie opłaty nie mogą przekroczyć 20% kwoty całej pożyczki rocznie oraz kolejnych 25% za każdy rok trwania umowy (jednak ich suma nie może przekroczyć łącznie 100% wartości pożyczki, niezależnie od okresu trwania umowy). Ustawodawca nie określił jednak wykazu dozwolonych i niedozwolonych działań, które są związane z naliczaniem na klienta dodatkowych opłat. Dlatego firmy pożyczkowe wciąż mogą nakładać wysokie opłaty za wizyty przedstawiciela w domu pożyczkobiorcy lub wysyłanie przypomnień i wezwań do zapłaty (np. w formie wiadomości sms).
2. Koszty usług dodatkowych
Firmy pożyczkowe często żądają od swoich klientów skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia lub innych płatnych usług, które mogą mieć wpływ na przebieg umowy. To całkowicie zgodne z obowiązującym prawem.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jednoznacznie stwierdził, że dodatkowe, obligatoryjne usługi mogą być powiązane z umowami pożyczki. Mowa tu o usługach, z których konsument musi skorzystać, aby otrzymać pożyczkę (lub otrzymać ją na określonych warunkach). Co istotne – dokładne informacje o usługach dodatkowych i ich kosztach powinny być wyszczególnione w formularzu informacyjnym, stanowiącym załącznik do umowy pożyczki. Dlatego bardzo istotne jest dokładne przeczytanie wszystkich dokumentów, związanych z podjęciem zobowiązania.
3. Koszty przekroczenia terminu spłaty
Wszystkie pożyczki pozabankowe są drogie w przypadku przekroczenia terminu spłaty. Wtedy pożyczkodawca uzyskuje możliwość nałożenia na konsumenta szeregu dodatkowych opłat. Mowa tu przede wszystkim o kosztach związanych z wysyłaniem monitów i wezwań do uregulowania zobowiązania. Ponadto w takiej sytuacji zostają naliczone odsetki.
Kolejne nowelizacje ustawy antylichwiarskiej ograniczyły wysokość opłat, które mogą być pobierane przez firmy pożyczkowe. Nie zmienia to jednak faktu, że przekroczenie terminu spłaty pożyczki pozabankowej jest z reguły dużo droższe, niż przekroczenie terminu spłaty kredytu.
Niebezpieczeństwo rolowania długu
Organizacje konsumentów jednoznacznie wskazują, że pozabankowe produkty finansowe są największym zagrożeniem dla osób, które wykorzystują je do spłaty innych zobowiązań. Rolowanie długu polega na tym, że konsument zaciąga następną pożyczkę na spłatę poprzedniej, a ogólna wysokość jego zobowiązań nieustannie rośnie.
Pożyczki pozabankowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób ze stałym źródłem dochodu i stabilną sytuacją finansową. Ich przewaga nad innym produktami finansowymi wyraża się w tempie dostępu do środków oraz maksymalnym ograniczeniu formalności. Produkty oferowane przez firmy pożyczkowe mogą być korzystnym rozwiązaniem wyłącznie dla konsumentów, którzy potrzebują szybko pożyczyć drobną kwotę pieniędzy na krótki okres kredytowania.
Artykuł powstał we współpracy z portalem o pożyczkach pozabankowych https://abcpozyczki.com/