Artykuły

Kiedy (i jak) podlewać rośliny w ogrodzie? Podpowiadamy

Kiedy (i jak) podlewać rośliny w ogrodzie? Podpowiadamy

Ogród to bardzo dobre miejsce, jeśli chcemy znaleźć chwilę relaksu, odetchnąć nieco świeższym powietrzem. Niemniej jednak, aby ogród wyglądał jak najlepiej – najpierw trzeba o niego należycie zadbać.

Jedną z – wydawałoby się banalnych – czynności jest podlewanie przydomowego ogródka. Jak to zrobić w sposób najlepszy, a tym samym najbardziej efektowny? O czym musimy pamiętać, zanim sięgniemy po konewkę z wodą? No i może jeszcze najważniejsze, i w gruncie rzeczy podstawowe pytanie – jakich potrzebujemy do tego celu sprzętów? 

Sprzęt do podlewania ogrodu

Gdy mamy ogródek, musimy zadbać o jego podlewanie – to rzecz oczywista. Niemniej jednak najpierw trzeba mieć dostęp do świeżej wody, którą będziemy mogli podlać nasze ogródkowe rośliny. Jeśli mamy możliwość wykopania studni, to z całą pewnością przyda się nam pompa, która będzie pompowała wodę z wykopanej przez nas studni. Jeśli natomiast mamy na uwadze pozyskiwanie wody z jakiś innych źródeł – np. sieci wodociągowej, dobrze wyposażyć się w zwykłą konewkę, za pomocą której podlejemy stosunkowo niewielki obszar ogrodu. Jeśli jednak jest on nieco większy – musimy pamiętać o zakupie węża ogrodowego, który umożliwi podlanie dużego obszaru zieleni. 

Jak podlewać ogród… czyli dobre nawyki 

Każda roślina ma swoje preferencje dotyczące miejsca w ogrodzie, a także tego, w jaki sposób powinna być podlewana. warto jednak przypomnieć sobie kilka prostych zasad, które w gruncie rzeczy sprawią, iż zadbamy o większość naszych ogrodowych roślin. 

  • Nie podlewaj zbyt często

Zapewne każdy zna przysłowie „Co za dużo to niezdrowo” – to samo dotyczy roślin. Praktycznie żadna roślina nie lubi, kiedy podlewa się ją zbyt często. Jest to szczególnie ważne zaraz po wsadzeniu rośliny do ziemi. Jeśli chcemy, aby dobrze rosła i wykształciła głębokie, solidne korzenie, to absolutnie nie możemy jej podlewać zbyt obficie. 

  • Rzadko, to wcale nie znaczy mało

Większość osób pomyśli sobie pewnie, że skoro rośliny należy podlewać rzadko, to pewnie nie ma co też przesadzać z ilością. Niestety, nie jest to do końca prawda. Wystarczy wyobrazić sobie naturalne środowisko naszych roślin – deszcz pada zwykle dość rzadko, jednak jak już pada, to zdecydowanie częściej obficie. Z tego powodu rośliny przyzwyczajone są właśnie do takiego systemu podlewania. 

  • Nie tylko rośliny

Przy podlewaniu praktycznie każdy zwraca uwagę przede wszystkim na roślinę – na to, jak wygląda i jak rośnie. Warto podkreślić, iż drugim bardzo ważnym aspektem jest jakość i struktura gleby, w której ona rośnie. Gleby lekkie, czyli takie bardziej spulchnione i „sypkie” należy podlewać nieco częściej – co ok. 4 dni, natomiast gleby twarde – które znacznie lepiej trzymają w sobie wilgoć – wystarczy podlewać co ok. 7 dni. 

  • Podlewaj ostrożnie

Warto pamiętać, iż większość roślin nie lubi podlewania całościowego od góry. Takie ich traktowanie może sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych, a także wielu innych. Z tego powodu warto lać wodę bezpośrednio na ziemię pod rośliną. 

Kiedy i czym, czyli kolejne niezbędne wskazówki

Skoro wiemy już, jakimi zasadami kierować się przy podlewaniu roślin ogrodowych, to warto zastanowić się, kiedy należy je podlewać. Okazuje się bowiem, iż wszystko ma tu znaczenie. 

  • Rano, w południe, czy może wieczorem? 

Tak, pora dnia ma kluczowe znaczenie przy podlewaniu roślin. Najlepszy jest poranek, gdyż woda ma wtedy szanse w pełni wchłonąć się do ziemi, a rośliny zdecydowanie lepiej wykorzystają dostarczoną wilgoć. No dobrze, ale kto ma czas rano na podlewanie ogródka? Zapewne stosunkowo mało osób. Jednak wieczór to też dobra pora na podlanie ogródka. Nieco gorsza niż ranek, gdyż woda o tej porze znacznie wolniej wchłania się w ziemię i z tego powodu należy wykorzystać jej nieco mniej niż w godzinach porannych. 

  • Czym będzie najlepiej? 

Najlepsza do podlewania ogrodu jest deszczówka. Wynika to z faktu, iż taka woda jest dla roślin najbardziej naturalna i zawiera mnóstwo korzystnych mikro- i makroelementów. Najlepszą temperaturą wody jest z kolei zakres 12-15 st. C. Biorąc pod uwagę panującą suszę, wykorzystywanie deszczówki czy wody, której używamy na przykład do mycia owoców (nie może zawierać żadnych detergentów) do podlewania roślin wydaje się sensownym rozwiązaniem.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły