Artykuły

Szalik na drutach – jak się za niego zabrać?

Szalik na drutach – jak się za niego zabrać?

Robótki ręczne przechodzą obecnie renesans. Coraz częściej sięgamy po nietypowe dla naszego pokolenia sposoby spędzania czasu, tym samym rozwijamy naszą pasję i nabywamy nowych umiejętności. Ręcznie robione akcesoria mogą stanowić idealny pomysł na prezent, jak i udekorować nasze mieszkanie. Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Dlaczego warto zacząć od szalika?

Szalik jest jedną z najprostszych rzeczy, które możemy wykonać sami przy użyciu odpowiednich narzędzi! Prosty wzór, nieskomplikowana technika… Czego chcieć więcej? Podstawowy zestaw do robienia na drutach pozwoli ci w krótkim czasie opanować wszelkie wzory i cieszyć się nowym hobby!

Akcesoria do robienia na drutach – gdzie kupić?

Różnorodność rozwiązań i szeroki wybór asortymentu stawiają nas przed trudną decyzją. Jaki rodzaj drutów wybrać? Jakich elementów nie może u nas zabraknąć? Ile kosztuje zestaw dla profesjonalnej dziewiarki, a ile dla początkujących? Zajrzyj na stronę – https://zamotane.pl/pl/c/Akcesoria/16. Znajdziesz tam niezbędne akcesoria do haftowania i szydełkowania, w tym agrafki czeskie, centymetr krawiecki, szydełka, igły i wiele innych niezbędnych materiałów!

Szalik na drutach – krok po kroku

Zrobienie szalika na drutach wymaga od nas doboru odpowiedniego sprzętu. Im grubsza włóczka, tym szybciej ukończysz pracę. Stanowczo odradzamy korzystanie z syntetycznych materiałów. Nie odprowadzają wilgoci i szybko stracą na wyglądzie. U osób początkujących najlepiej sprawdzą się lekkie druty na żyłce, których uniwersalny charakter spełni twoje najśmielsze oczekiwania.

Jak nabierać oczka?

Zanim rozpoczniesz pracę nad szalikiem, sprawdź jak prawidłowo używać drutów i włóczki. Aby ułatwić sobie czynność, na start obierz metodę prawych oczek, która pozwoli ci opanować podstawy rękodzielnicze. Poniżej podpowiemy, jak rozpocząć szalik na drutach. Oto nasze wskazówki!

  • Prawą ręką złap dwa metalowe druty i zrób na nich pętelkę. Odległość między pętelką a końcem włóczki nie powinna przekraczać jednego metra.
  • Teraz mocno zaciśnij i rozdziel nitki drugą ręką. Palcem wskazującym złap górną nitkę, kciukiem natomiast widoczny ogonek. Jeśli wykonałaś prawidłowo powyższe kroki, ogonek powinien owinąć się wokół twojego palca. Druty natomiast powinny znaleźć się pod nitką przy kciuku.
  • Przechodząc do następnego etapu, delikatnie przeciągnij włóczkę, tak aby zahaczyć górną nitkę od góry. Tym oto sposobem utworzy się mała pętelka. Czynność tę powtórz kilkanaście razy.
  • Następnie chwyć druty i wyjmij jeden z nich ze środka. W lewej ręce powinien znaleźć się drut z włóczką. Prawy drut włóż do pierwszego oczka, które zostało wyciągnięte drugim drutem. Oczko to będzie stanowić bazę do dalszej pracy.
  • Przeciągnij główną nitkę za lewy drut tak, aby ponownie złapać ją palcem wskazującym, drugą zaś przytrzymaj ją kciukiem na dole. Ponownie włóż drut do pętelki, przy tym zahaczając o nitkę od góry i wyciągnij ją przez pętle, by w kolejnym kroku zdjąć ją z drutu.
  • Przy pomocy palców, przeciągnij kolejne oczka. Czynność powtarzaj tak długo, aż zabraknie oczek na drutach. Wówczas należy przeciągnąć je na drugą stronę i ściągnąć z drutów, by zmienić stronę na lewą.

Tutoriale – czy są potrzebne?

Wyżej wskazany sposób nabierania oczek brzmi skomplikowanie, nieprawdaż? Aby ułatwić sobie wykonywanie ręcznych dzieł, koniecznie zajrzyj na platformę YouTube! Znajdziesz tam internetowe poradniki w wersji video, które krok po kroku pokażą ci, jak poprawnie używać drutów, zakończyć rząd czy skończyć robótkę! Po pewnym czasie wyrobisz sobie swój własny sposób używania drutów i zaczniesz tworzyć nieco bardziej skomplikowane projekty. Ćwicz, testuj nowe wzory i pogłębiaj zainteresowania!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły