Artykuły

Kamień ogrodowy – jak zrobić kamienne rabaty w ogrodzie?

Kamień ogrodowy – jak zrobić kamienne rabaty w ogrodzie?

Jeśli chcemy urozmaicić swój ogród i nadać mu wyjątkowego charakteru, warto rozważyć aranżacje nie tylko na bazie roślin, drzew, krzewów oraz trawnika, ale także kamienia. Rabaty kwiatowe są wszystkim znane, natomiast rabaty kamienne zyskują na popularności za sprawą niepodważalnych zalet. Przede wszystkim są niebanalne, estetyczne i sprawiają, że ogród wygląda elegancko. Poza walorami wizualnymi mają również praktyczne zalety. Rabaty z kamienia wymagają mniej pielęgnacji niż te urządzone jedynie na bazie roślin. Kamień ogrodowy wyłożony w formie podłoża nie wymaga ciągłej troski, jeśli jest zaimpregnowany. Hamuje porost chwastów i stanowi piękne tło kwiatów czy krzewów.

Jak założyć rabaty z kamienia?

Jak więc założyć rabatę kamienną? Najpierw oczywiście wybieramy kamień ogrodowy odpowiadający naszym potrzebom oraz wizji zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Następnie na ziemi przygotowujemy warstwę zabezpieczającą, która umożliwi wymianę powietrza i wody pomiędzy otoczeniem a gruntem. Taka tekstylna membrana zapobiega mieszaniu się kamienia z warstwą podłoża, a także blokuje rozwój chwastów. Możesz zastosować tutaj agrowłókninę albo agrotkaninę. Aby uniknąć jej przesuwania, warstwę trzeba dobrze zamocować, do czego najlepiej sprawdzą się kołki mocujące. Kolejnym etapem tworzenia rabaty, w której główną rolę odgrywa kamień ogrodowy, są obrzeża, czyli fizyczne oddzielenie brzegów rabaty od reszty trawnika i reszty ogrodu. Warto zwrócić uwagę na to, by materiał na obrzeża był mrozoodporny.

Dopiero na tak przygotowaną bazę sadzimy rośliny i wysypujemy kamień ogrodowy. Mamy wówczas gwarancję, że nasza praca nie pójdzie na marne – rabata nie zarośnie chwastami, a jej pierwotny i zamierzony wygląd utrzyma się na stałe i długo będzie cieszył oko nasze oraz gości, których zaprosimy do swojego ogrodu.

Jaki kamień ogrodowy wybrać do rabaty?

Jednym z rodzajów kamienia, który sprawdzi się w rabatach, jest żwir. W sprzedaży dostępne są różne odcienie tego materiału. Możemy go użyć zarówno do miejsc nasłonecznionych, tworząc namiastkę klimatu śródziemnomorskiego, jak i do tych bardziej zacienionych zakątków, gdzie jego jasny kolor rozjaśni ogród. Rabaty żwirowe cieszą się dużą popularnością, natomiast rodzaj i frakcja kamienia do rabaty mogą być różne. Do tego celu nadadzą się też grys, łupki, otoczaki czy kora kamienna. Łupki sprawdzą się idealnie zwłaszcza przy angielskich rabatach, biały otoczak natomiast to wyśmienity materiał do ogrodu typu greckiego. Z kolei kora kamienna to produkt wykorzystywany do uzyskania naturalnego efektu lasu. Jest więc wiele rodzajów kamienia, z którego możesz wykonać rabaty ogrodowe. Warto najpierw zastanowić się nad wizją całego ogrodu i tego, jak chcemy, aby wyglądał. Ważne jest to, na jaki styl ogrodowy się decydujemy, ile mamy miejsca, jakie rośliny już występują w naszym ogrodzie oraz to, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na ten projekt. Po takim rekonesansie łatwiej nam będzie zaplanować kolejne ogrodowe działania i dobrać spójnie i estetycznie zarówno kamień ogrodowy, jak i rośliny.

Zalety stosowania drobnego kamienia w ogrodzie

Drobny kamień do ogrodu ma szereg zalet dekoracyjnych oraz użytkowych. Możemy z niego tworzyć ścieżki i alejki, a także wykorzystywać we wszelkich ogrodowych aranżacjach, takich jak skalniaki, oczka wodne czy rabaty kamienne. Otoczaki, żwir i grys stosuje się zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i formalnych. Ogród formalny, innymi słowy francuski, to ogród, w którym dominuje elegancja, symetria, ład i porządek. Użyte w nim kamienie i rośliny, pomimo swej niezaprzeczalnie pięknej i wręcz dzikiej naturalności, mają wyrażać formę ukształtowaną ręką człowieka. To ogród, w którym wszystko zostało zaplanowane i dopilnowane, a rośliny i kamienie spełniają swoje funkcje w bardzo uporządkowany sposób. Natura jest tutaj niejako poskromiona. W tego typu ogrodach możemy śmiało aranżować rabaty, w których kluczową rolę pełnią grysy, otoczaki, np. biały otoczak Thassos, czy też żwir.

Bez względu na to, czy chcemy stworzyć ogród w stylu formalnym, czy w stylu nowoczesnym, angielskim, greckim, wiejskim, czy jakimkolwiek innym, rabaty na bazie drobnych kamieni ogrodowych znajdą swoje zastosowanie w każdym z nich. Grys, otoczak, kora kamienna, łupki oraz żwir dają bardzo szerokie pola manewru i szereg możliwości aranżacyjnych.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamieni naturalnych https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły