Artykuły

Bujak dla dziecka – fakty i mity, które warto znać przed zakupem

Bujak dla dziecka – fakty i mity, które warto znać przed zakupem

Jest cała masa opinii na temat bujaków dla dziecka. Czy rzeczywiście możemy je wykorzystywać bez żadnych obaw? W końcu zdrowie maluchów jest dla nas najważniejsze. Okazuje się, że fizjoterapeuci będą mieli tutaj czasami ambiwalentne przekonania co do wykorzystania tych artykułów.

Co dokładnie wiemy o bujakach dla maluchów?

Przede wszystkim oczywiście pewnym takim naturalnym odruchem malucha jest oczekiwanie, że będzie kołysane. Dlatego od wieków przecież wytwarzano kołyski, aby imitować środowisko, w którym dziecko znajdowało się przez wiele miesięcy przed narodzinami. Jak wiadomo, maluch znajdujący się w brzuchu matki odczuwa pewne takie delikatne kołysanie, ponieważ nieustannie się przecież ona porusza. Dlatego właśnie tak zadziwiająco dobrze na uspokojenie dziecka działają wszelkie kołyski, no i oczywiście bujaki. Tutaj jednak pojawia się bardzo duży problem, na który zwracają uwagę fizjoterapeuci. Fachowcy tacy zajmujący się prawidłowym rozwojem maluchów przede wszystkim zwracają uwagę, że są one wykorzystywane zbyt wcześnie. Oczywiście jest cała masa producentów, którzy rekomendują wykorzystanie produktów takich jak bujak dla dziecka już zaraz po narodzinach. Nie jest to jednak wg fizjoterapeutów pomysł trafiony. Pamiętajmy o tym, że maluchy w tym okresie jeszcze nie mają wystarczającej kontroli, jeżeli chodzi o główkę, a także tułów. W ten sposób automatycznie wręcz będą się układać w bujaczku niesymetrycznie. W efekcie główka może być nieustannie pochylona w jedną stronę. W ten sposób może się spłaszczyć. Kolejną kwestią jest to, że bujaczki w zasadzie nigdy nie będą się rozkładać całkowicie na płasko. W efekcie wymuszone jest tutaj wręcz utrzymanie pozycji półsiedzącej. Taka właśnie półleżąca pozycja będzie zaburzać rozwój dziecka, jeżeli chodzi o fizjologię. Oczywiście możemy kupować bujaczki, ale trzeba zwrócić dokładnie uwagę na to, w posiadanie, jakich produktów wchodzimy.

Jak wybrać bujak dla dziecka, aby mu nie zaszkodził?

Przede wszystkim, gdy decydujemy się na wybór takich produktów, to musimy zwrócić uwagę na to, aby był on wykonany z odpowiednich materiałów. Oczywiście muszą być absolutnie bezpieczne, jeżeli chodzi o skórę. Materiał nie powinien wywołać alergenów, a więc też wcześniej warto zbadać dziecko pod tym kątem. Poza tym, gdy już wybieramy odpowiedni produkt, to warto tutaj zdecydować się na taki zakup, jeżeli maluch już jest w stanie utrzymać pozycję siedzącą. Oczywiście pamiętajmy, aby dziecko nie przebywało nieustannie w takim bujaku. Jeżeli chodzi o bardzo małe dzieci, to powinien to być krótki okres czasu, czyli na przykład pół godziny, jeżeli dziecko ma już zapewnioną podstawową stabilizację głowy i tułowia. W efekcie powinno już umieć leżeć na brzuszku albo kłaść się na boki. Odpowiedni rozwój zauważymy, gdy będzie także przyciągać nóżki do brzucha. Wtedy można rozejrzeć się za bujakiem, a mniej więcej będzie to 4 miesiąc życia.

Gdzie znajdziemy specjalistów od bujaków?

Oczywiście nie mniej ważną kwestią będzie to, w jakim konkretnie sklepie możemy kupić takie produkty. Na pewno znajdziemy całe mnóstwo punktów handlowych, gdzie sprzedaje się takie artykuły i gdzie trafimy w wymarzony również kolorystycznie bujak dla dziecka. Trzeba zwracać uwagę na odcienie i kolory, ponieważ dzieci będą bardzo żywo reagować na te kwestie związane ze zmysłami. Poza tym bardzo widoczną tendencją jest także robienie takich zakupów poprzez internet. Są one całkowicie bezpieczne i zawsze możemy liczyć na konsultantów.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły