Artykuły

Czy kompresor a sprężarka to to samo?

Czy kompresor a sprężarka to to samo?

Wiele osób spoza branży uważa, że kompresor i sprężarka to takie same urządzenia. A jednak są pomiędzy nimi zasadnicze różnice. Na początek warto zapamiętać, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem.

Podobieństwa i różnice pomiędzy kompresorem a sprężarką

Wobec takiego postawienia sprawy trudno szukać różnic pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. Zapewne haczyk powinien tkwić w tym, że sprężarka nie wykona wszystkich zadań, których oczekuje się od kompresora. Dlatego też przed zakupem określonego urządzenia warto dokładnie wiedzieć, do czego kompresor albo sprężarka mają zostać wykorzystane i czy na pewno taka praca może zostać im powierzona.

Zarówno kompresor, jak i sprężarka mają podwyższać ciśnienie powietrza. Sprężarkę montuje się na przykład w lodówce, a z kolei kompresory stanowią bazę wielu urządzeń przemysłowych, między innymi takich do lakierowania czy piaskowania. Podwyższanie ciśnienia jako podstawowa funkcja to cecha wspólna obu tych sprzętów.

Jeśli chodzi o zastosowanie, to zdecydowanie większe jest ono w przypadku sprężarki. Wykorzystywana jest ona o wiele częściej, również na co dzień, w każdym gospodarstwie domowym. Sprzęty codziennego użytku, chociażby suszarka do suszenia włosów czy też odkurzacz, to urządzenia, które bez sprężarki nie mogłyby funkcjonować. Podobnie jak pompki do pompowania kół w samochodzie czy też urządzenia natryskowe do malowania płotu.

W przemyśle motoryzacyjnym trwa walka między kompresorem a turbosprężarką. Część producentów twardo stawia na kompresory, uzasadniając ten wybór mniejszą awaryjnością urządzeń. Z kolei zwolennicy turbosprężarek chwalą się tym, że uzyskują większe przyrosty mocy.

Jak wybrać kompresor lub sprężarkę?

Decydując się na zakup kompresora lub sprężarki trzeba dokładnie znać swoje oczekiwania i zakres prac, w których dany sprzęt ma być pomocny. To podstawa. Sprzęt powinien być oczywiście wybierany na podstawie parametrów, ceny, stosunku ceny do jakości, jednak najważniejsze jest spełnienie oczekiwań klienta, a żeby je spełnić, trzeba je poznać.

Warto inwestować w sprzęt wysokiej jakości, aby uniknąć frustracji przy pracy. Nie zawsze sprzęt najdroższy będzie najlepszy, ale często za jakość trzeba zapłacić określoną cenę. Trudno od tego uciec. Producenci starają się sprostać oczekiwaniom swoich klientów, oferując im modele wysokiej jakości w przystępnej cenie. Dzięki temu technologia XXI wieku rzeczywiście usprawnia pracę. Oby marzenie każdego klienta, o zakupie bezawaryjnego sprzętu, spełniło się czym prędzej.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Pneumatik S.A.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły