Artykuły

Czy warto kupować bitumiczne obciążenia do sztangi?

Czy warto kupować bitumiczne obciążenia do sztangi?

Nie każdy ma możliwość korzystania regularnie z siłowni, dlatego też większość z tych osób tworzy swoje domowe siłownie. Aby profesjonalnie mogła spełniać swoje funkcje, pierwszą rzeczą jest wybór odpowiedniego i funkcjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Hantle, czy też sztangi pozwalają nam na wykonywanie różnych treningów siłowych. Niestety większość z nich kosztuje dość sporo. Warto więc przyjrzeć się bitumicznym obciążeniom, które są tańszą alternatywą żeliwnych.

Bitumiczne obciążenie do sztangi – czy warto zainwestować? 

Obciążenia do sztangi bitumiczne wykonane jest, jak sama nazwa wskazuje, z masy bitumicznej, która jest mieszanką kruszywa, lepisza oraz wypełniacza. Charakteryzują się większym gabarytem od innych modeli, dlatego też potrzebują większej przestrzeni w naszej przydomowej siłowni, dodatkowo sprawiając, że trening staje się mniej komfortowy z większymi kilogramami.  Dzięki wykończeniu tworzywem sztucznym oraz warstwie amortyzującej obciążenie jest bezpieczniejsze w przypadku, gdy spadnie nam na ziemię. Warto również wspomnieć, że jest to tańsza alternatywa droższych ciężarów o podobnej jakości, dlatego warto wybrać je jako sprzęt do treningów siłowych. 

Zalety i wady obciążeń bitumicznych do sztangi 

W przypadku obciążeń bitumicznych zalety oraz wady możemy rozłożyć prawie po połowie. Do podstawowych zalet możemy więc zaliczyć:

  • Cena – tańsza alternatywa w porównaniu do droższych modeli
  • Tworzywo, z jakiego jest wykonane – w porównaniu do obciążeń żeliwnych podczas upadku bitumiczne nie wyrządzają szkód w podłodze
  • Ciężar – dzięki wadze jaką posiadają obciążenia bitumiczne, pozwalają na trening samym ciężarem
  • Talerze bitumiczne w zestawie – dzięki temu zmiana na sztandze staje się szybsza, dzięki zaciskom sprężynowym. 

Wiedząc już jakie zalety posiadają obciążenia bitumiczne, warto również przyjrzeć się ich wadą, które nie powinny w żaden wpłynąć na ich wybór podczas zakupów. A zaliczamy do nich:

  • Wymiary – mimo że jest to również zaleta, podczas treningów siłowych może stać się wadą. A wszystko przez mniejszą ilość obciążeń, jakie można założyć na sztangę. 
  • Materiał wykonania – tworzywo sztuczne, z którego wykonane są obciążenia bitumiczne, dość szybko mogą ulec zniszczeniu podczas upadku lub uderzeń. 

Dla kogo obciążenia bitumiczne?

Obciążenia bitumiczne, zwane również obciążeniami kompozytowymi idealnie sprawdzą się w przypadku osób zaczynających swoją przygodę z treningami siłowymi oraz przyzwyczajającymi się do sztang i hantli. Podczas ćwiczeń są bardziej bezpieczne, a upuszczenie ciężarów na podłogę nie jest takie groźne, a to za sprawą powłoki z tworzywa sztucznego, która amortyzuje uderzenie, minimalizując rysowanie się podłogi. Będą również idealnym zakupem dla użytkowników chcących zaoszczędzić i szukając tanich alternatyw.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły