Artykuły

Deska sedesowa – jak wybrać najlepszy model

Deska sedesowa – jak wybrać najlepszy model

Wydawać by się mogło, że wybór deski sedesowej nie powinien przysparzać szczególnych problemów. Tymczasem obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór egzemplarzy, różniących się nie tylko materiałem wykonania, kształtami, ale również dodatkowymi opcjami, m.in. możliwością wolnego opadania.

Deska musi być perfekcyjnie dopasowana do muszli klozetowej, dlatego pierwszą kwestią jest dokładne wymierzenie. Ma to istotne znaczenie w kontekście komfortu użytkowania oraz łatwości czyszczenia. Na co warto zwrócić uwagę na etapie wybierania?

Deska klasyczna czy wolnoopadająca?

Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć jest wybór między klasyczną deską a wersją wolnoopadającą. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zwykłą, tradycyjną klapą, która chroni przed bakteriami znajdującymi się w muszli. Cała konstrukcja składa się z dwóch elementów oraz mocowania.

Deska sedesowa wolnoopadająca, jak sama nazwa wskazuje, jest wyposażona w specjalny mechanizm, dzięki któremu opadanie jest bardzo powolne. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim nie pojawia się gwałtowny trzask jak ma to miejsce w przypadku klasycznych desek. Drugą kwestią jest brak ryzyka przytrzaśnięcia palców, co może się zdarzyć gdy z ubikacji korzystają dzieci. Delikatne opadanie wpływa ponadto na dłuższą żywotność akcesorium.

Rodzaj materiału

Jeśli chodzi o materiał użyty do produkcji, bezpośrednio wpływa on na wytrzymałość deski oraz to w jaki sposób będzie ona prezentować się po dłuższej eksploatacji. Na jakie rozwiązania można się zdecydować?

  • Miękki plastik – to najtańsza opcja, która cieszy się sporą popularnością. Tego typu deski pasują na większość muszli, jednak oprócz głównej zalety jaką jest ich cena, trudno doszukać się czegoś więcej. Niestety są mało odporne na zarysowania, mogą również się wyginać, a jeśli przypadkowo usiądziemy na WC gdy deska będzie zamknięta, możemy złamać konstrukcję. Z biegiem czasu, ma ona także tendencję do luzowania się.
  • Twardy plastik – tutaj jakość ma bezpośredni związek z ceną. Jeśli zależy nam na produkcie, który faktycznie ma wytrzymać dłuższy czas, a przy tym estetycznie się prezentować, warto wydać nieco więcej. Taka deska sedesowa będzie mieć też lepsze mocowania. Dostępne są wersje powlekane warstwą antybakteryjną.
  • Drewno – jego niewątpliwą zaletą jest bardzo ładny wygląd i wytrzymałość. Decydując się na takie akcesorium, możemy wprowadzić do łazienki ciekawszy klimat. Oprócz wersji z naturalnego drewna, istnieją też tańsze alternatywy, wykonane z MDF lub drewna prasowanego. W każdym przypadku trzeba jednak liczyć się z tym, że czyszczenie deski będzie bardziej problematyczne niż w przypadku plastikowych modeli.
  • Żywica poliestrowa – deska sedesowa tego typu ma postać żelowych nakładek, najczęściej ozdobionych różnego rodzaju motywami. W materiał można wtapiać małe przedmioty, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo ciekawie. Akcesoria są wytrzymałe i nie sprawiają problemów podczas czyszczenia.

W wielu przypadkach, muszla klozetowa jest sprzedawana w zestawie z deską. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na osobny zakup lub pojawiła się konieczność wymiany, trzeba zmierzyć szerokość i długość klapy oraz rozstaw. Jeśli chodzi o dolną część, mierzymy długość i szerokość wewnętrzną i zewnętrzną. Gdy kupujemy zupełnie nową deską po raz pierwszy, konieczne jest zmierzenie szerokości, długości oraz rozstawu muszli.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły