Artykuły

Dlaczego warto odkamieniać czajnik? Jak się za to zabrać?

Dlaczego warto odkamieniać czajnik? Jak się za to zabrać?

Korzystanie z czajnika bezprzewodowego wielu z nam wydaje się dosyć banalne. Można nawet powiedzieć, że nie ma nic prostszego. Faktycznie, wystarczy nalać do niego wodę, włączyć i poczekać kilka minut na zagotowanie. Nie zawsze jednak dokładnie przyglądamy się jego wnętrzu, które z biegiem zaczyna pokrywać się osadem z kamienia. Jest to zjawisko dosyć niekorzystne i warto co jakiś czas odkamieniać czajnik. Jak to zrobić i ile to kosztuje? Wszystko omówimy w dzisiejszym artykule!

Dlaczego warto regularnie odkamieniać czajnik?

Najpierw jednak warto dowiedzieć się, dlaczego usuwanie osadu ze ścianek kamienia, jest tak istotne. Przede wszystkim największy problem to dłuższy czas gotowania wody, który przekłada się na większe zużycie energii elektrycznej. Tym samym za korzystanie z czajnika zapłacimy odczuwalnie więcej. Kolejna kwestia to walory estetyczne oraz smakowe gotowanej w takim czajniku wody. Niektóre osoby mogą wyczuwać w niej charakterystyczny, gorzkawy posmak. W dodatku kamienny osad może na skutek gotowania oddzielać się od ścianek czajnika i wypływać na powierzchnię wody w postaci widocznych płatków.

Jak skutecznie usunąć osad z kamienia?

Sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest całe mnóstwo. Do tradycyjnych należy chociażby zastosowanie zwykłego, kuchennego octu. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1, a następnie wlać do czajnika i zagotować. Trzeba tylko pamiętać, aby później dobrze wypłukać czajnik, ponieważ ocet można zostawiać specyficzny ostry zapach.

Jeżeli wolimy coś przyjemniejszego, wtedy warto zastosować sodę oczyszczoną lub sok z cytryny. Doskonale sprawdzi się również kwasek cytrynowy, rozpuszczony w wodzie. Jeżeli jednak zależy nam na szybkości działania, wtedy warto sięgnąć po specjalne odkamieniacze w proszku lub w płynie. Produkty te nie są drogie, a potrafią w zaledwie kilka minut skutecznie usunąć osad z kamienia. Więcej interesujących sposobów na walkę z kamieniem, można znaleźć w serwisie joblife.pl.

Podsumowanie

Regularne odkamienianie czajnika pozwala dłużej zachować świeżość urządzenia, a także jego sprawność. Ponadto brak kamienia przełoży się na niższe rachunki za energię elektryczną i szybsze gotowanie wody. Biorąc pod uwagę powyższy szereg korzyści oraz banalnie niskie koszty odkamieniania, warto zainteresować się tym tematem i chociaż raz w miesiącu poświęcić te 15 minut na dokładne pozbycie się osadu z kamienia.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły