Artykuły

Dlaczego witaminy dla drobiu są istotnym elementem ich żywienia?

Dlaczego witaminy dla drobiu są istotnym elementem ich żywienia?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać o tym, że witaminy odgrywają kluczową rolę w pracy każdego organizmu – dotyczy to także kur. Hodowca drobiu musi pamiętać o ich zrównoważonej diecie, w której powinny być zachowane odpowiednie proporcje składników mineralnych i witamin. Czasem jednak nawet najwyższej jakości pasza może nie sprostać temu zadaniu – wówczas niezbędna jest dodatkowa suplementacja witaminami. Dlaczego to takie ważne? Jakie witaminy są niezbędne? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by mieć pewność, że dostarczasz swoim zwierzętom dokładnie to, czego potrzebują.

Skutki niedoboru witamin u drobiu

Cel każdego hodowcy drobiu to zapewnienie hodowli najlepszej wydajności nieśnej i mięsnej. Dlatego też niezbędne jest prawidłowe żywienie, regularna opieka weterynaryjna i kontrola jakości podawanych pasz. Szczególnie ważne są w tym obszarze witaminy. Ich niedobór u kur może mieć katastrofalne dla całego stada skutki. Kury, u których zapotrzebowanie na witaminy nie zostało pokryte, mogą chorować, a także obniżać jakość stada i jego produktywność. To też kolejny wydatek dla hodowcy – chore ptaki należy poddać opiece weterynaryjnej, co przekłada się na dodatkowe koszty leczenia.

Witaminy mają dla drobiu ogromne znaczenie. Gwarantują dobrą nośność i prawidłowy wzrost ptaków już od pierwszego tygodnia życia. Od początku zatem należy dbać o to, jaką paszę podaje się kurom. Co więcej, podawanie witamin zaleca się szczególnie po infekcjach, a także przy okresie produkcyjnym.

Jakie witaminy dla drobiu warto suplementować?

Podział witamin jest stosunkowo prosty – dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. W pierwszej grupie znajdą się witaminy A, K, D i E, w drugiej natomiast – witaminy z grupy B, witamina C, niacyna i biotyna. Witaminy dla drobiu powinny być zawarte w dobrze skomponowanej mieszance paszowej. Jeśli nie jest to możliwe, należy je dodatkowo suplementować.

Zapotrzebowanie na witaminy jest zależne w dużej mierze od rodzaju hodowli – drób z wolnego wybiegu ma szansę szybciej uzupełnić swoje zasoby witaminowe z naturalnych składników. Drób hodowany na fermach nie ma takiej możliwości, dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe żywienie stada i ewentualna suplementacja.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły