Rozwój nowych technologii często idzie w parze z koniecznością intensywnej edukacji w zakresie jej wykorzystywania. W związku z tym szkoły oraz uczelnie wyższe coraz chętniej reagują na nowinki technologiczne, wprowadzając je w różnych formach do swoich programów edukacyjnych. Jedną z takich nowinek jest właśnie druk 3D. Czy ta technologia może być wykorzystywana w edukacji? O tym w naszym dzisiejszym artykule.
Druk 3D w nauczaniu – wykorzystywanie druku 3D na zajęciach dydaktycznych
Ciekawym zastosowaniem druku 3D jest możliwość wytwarzania pomocy edukacyjnych dla szkół i uczelni wyższych. Ze względu na uniwersalny charakter druku 3D istnieje możliwość przyrostowego wytworzenia niemal każdego rodzaju pomocy naukowej.
Innym sposobem wykorzystania druku 3D jest możliwość użycia drukarek 3D na zajęciach technicznych. Pokazanie możliwości takich urządzeń umożliwi uczniom i studentom zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami technologii produkcji. To powoduje, że osoby w przyszłości planujace specjalizację w obszarze druku 3D mogą wcześnie zyskać doświadczenie praktyczne z tą technologią.
Kształcenie kadr dla branży druku 3D
Kolejnym aspektem, istotnym w kontekście edukacji i druku 3D jest kształcenie kadr stanowiących o przyszłości branży wydruków 3D. Technologia druku 3D w Polsce to ciągle nowinka i nie ma zbyt wiele przykładów możliwości profesjonalnego przygotowania do wykonywania zawodów związanych z drukiem 3D. Uczelnie i szkoły zawodowe mogą być podwaliną kształcenia kadr w dziedzinie obsługi druku 3D w Polsce.
Podsumowanie – czy druk 3D w edukacji to szansa na rozwój?
Podsumowując – druk 3D w edukacji to z pewnością kolejny krok do wprowadzania kolejnych nowinek technologicznych w procesie nauczania. Zarówno poprzez tworzenie pomocy naukowych przy pomocy druku 3D jak i w samym procesie nauki o nowych technologiach – druk 3D w edukacji ma szanse zająć solidne miejsce nie tylko jako pomoc naukowa.