Artykuły

Systemy odwodnień – sprytne, podziemne korytarzyki

Systemy odwodnień – sprytne, podziemne korytarzyki

Są takie sytuacje, w których woda jest nieproszonym gościem – ta woda, która spada na ziemię w postaci deszczu, ale nie ma szansy wniknąć w grunt, bo natrafia na bruk, chodnik, asfalt albo jeszcze inaczej utwardzoną powierzchnię. Kiedy taka woda nie ma dokąd uciec, po prostu gromadzi się tam, gdzie spadnie, tworząc coraz głębsze kałuże i coraz bardziej przeszkadzając tym, którzy właśnie tędy chodzą albo jeżdżą. Bo kałuże są nie tylko nieestetyczne, ale też kłopotliwe, nadmiar wody może wiele rzeczy za bardzo zmoczyć i zniszczyć – i właśnie dlatego warto mieć sposób na wyproszenie kałuż z przestrzeni, z której korzystamy.

Systemy odwodnień takie to proste i takie genialne

Woda, gdy napotka na nieprzepuszczalną powierzchnię ziemi, po prostu nie ma dokąd uciec – płynie tylko dalej po bruku czy asfalcie, a w końcu gromadzi się w jednym miejscu i coraz bardziej jej przybywa. Właśnie dlatego najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest stworzenie tej wodzie specjalnego ujścia – i dróg, którymi będzie mogła odpłynąć. Właśnie tak można najprościej opisać system odwodnień: jako specjalnie skonstruowaną sieć korytarzy, zbudowanych specjalnie dla strumieni wody. To taki podziemny labirynt korytarzyków wydrążonych w betonie, polimerobetonie albo w tworzywie sztucznym – tyle że labirynt to może złe słowo, bo cała sztuka polega na tym, żeby korytka ułożyć w taki sposób, żeby poprowadziły wodę w konkretnym kierunku, konkretne miejsce, żeby trafiła tam bez problemu.

Systemy odwodnień można zamontować wszędzie tam, gdzie są potrzebne. To bardzo popularne rozwiązanie w centrach miast: tam, gdzie nie ma nieutwardzonych dróg, tylko chodniki, ulice, podjazdy, place i deptaki – a stojące kałuże sprawiają, że trudniej jest tędy szybko przejść albo nie zniszczyć sobie ubrania. Jednak także przy własnym domu, tam, gdzie mamy położone płyty chodnikowe albo wylany podjazd, kałuże mogą nam przeszkadzać – albo nawet zagrażać fundamentom domu albo innych gospodarczych pomieszczeń. I właśnie wtedy warto pomyśleć o zamontowaniu systemu odwodnień, który skutecznie pomoże rozwiązać problem stojącej wody. To, że korytka i studzienki są produkowane z różnych materiałów, o z różnicowanych cechach i odporności, sprawia że odwodnienia mogą pojawić się w bardzo zróżnicowanych miejscach.

Betonowe będą idealne w zatłoczonym miejscu publicznym, a takie z tworzyw sztucznych można nawet samemu przynieść do domu i rozpocząć planowanie podziemnego labiryntu. I warto pamiętać, że wodę można wyprosić poza posesję albo też zebrać ją w podziemnym zbiorniku i później jakoś wykorzystać.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły