Artykuły

Ile kosztuje przyłączenie prądu?

Ile kosztuje przyłączenie prądu?

Ile kosztuje przyłączenie prądu? Budujesz dom i planujesz już kwestie związane z przyłączeniem do sieci? Jakie są warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej? Szczegóły na ten temat znajdziesz poniżej.

 

  1. Przyłączenie prądu – jak wygląda procedura?
  2. Ile kosztuje przyłączenie prądu?

 

Procedura przyłączenia domu do sieci energetycznej jest nieco skomplikowanym procesem, który wymaga zaangażowania zarówno ze strony inwestora, jak i operatora sieci energetycznej. Jak przyłączyć energię elektryczną do domu? Ile kosztuje przyłączenie prądu? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Przyłączenie prądu – jak wygląda procedura?

Jak wygląda procedura przyłączenia prądu? Informacje na ten temat znajdziesz właściwie na każdej oficjalnej stronie operatora sieci energetycznej. Na przykład według danych opublikowanych na stronie https://operator.enea.pl/przylaczeniedosieci/procedura-krok-po-kroku-dla-domu pierwszy etap to złożenie wniosku o określenie warunków związanych z przyłączeniem do sieci. Druk należy dostarczyć drogą pocztową lub elektroniczną. Do wypełnienia wniosku będziesz potrzebował swoje dane identyfikacyjne. Ponadto w dokumencie trzeba wpisać, jaki obiekt będzie przyłączany do sieci, jakie jest przewidywane zapotrzebowanie na przyłączeniową moc oraz informacje dotyczące terminu rozpoczęcia poboru energii. Do wniosku musisz dołączyć także plan zabudowy – ewentualnie szkic sytuacyjny oraz dokument, który potwierdza tytuł prawny do korzystania z danej nieruchomości, która ma być podłączona do sieci.

Po zgłoszeniu operator sieci energetycznej przeprowadzi weryfikację warunków przyłączenia, takich jak odległość nieruchomości od istniejącej sieci energetycznej, możliwość przyłączenia do istniejącej już infrastruktury czy inne techniczne czynniki. Warunki przyłączenia wraz z projektem umowy o przyłączenie do sieci powinieneś otrzymać do 21 dni. Aby rozpocząć prace projektowe oraz budowlano-montażowe należy w pierwszej kolejności zawrzeć umowę z operatorem. Po jej podpisaniu umowa zostanie zrealizowana. Ostatni krok to przyłączenie obiektu do sieci. Aby jednak do tego doszło, po pracach budowlano-montażowych i wykonaniu instalacji odbiorczej w obiekcie przyłączanym, trzeba jeszcze uregulować opłatę, którą określa umowa oraz zgłosić gotowość całej instalacji. 

Ile kosztuje przyłączenie prądu?

Ile kosztuje przyłączenie prądu? Jeśli chodzi o operatora Enea, przyłącze kablowe, cena netto wynosi 52,03 zł/kW – czyli 64 zł brutto. W przypadku przyłącza napowietrznego trzeba zapłacić 14,80 zł/kW netto – czyli 18,20 zł/kW brutto. Stawki obejmują nie tylko koszty zakupu, ale i montażu złącz kablowych z wyposażeniem i obudową, pomiarowo-rozliczeniowego układu i przedlicznikowego zabezpieczenia – również z obudową i wyposażeniem do montażu.

Jeśli długość przyłącza przekroczy 200 metrów, za każdy metr powyżej tych 200 metrów pobiera się dodatkowe opłaty. W przypadku operatora Enea kwoty te wynoszą 37,94 zł netto dla przyłącza kablowego oraz 28,02 zł netto dla przyłącza napowietrznego. Obecnie określenie warunków przyłączenia energii elektrycznej można załatwić w krótkim czasie. Warto więc już teraz zgłosić się po wydanie warunków technicznych przyłączenia, szczególnie że cały proces jest bardzo intuicyjny.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły