Artykuły

Jak przebiega proces cynkowania ogniowego i gdzie się go stosuje?

Jak przebiega proces cynkowania ogniowego i gdzie się go stosuje?

Stal znajdująca się w niekorzystnych warunkach jest narażona na korodowanie. Aby nie dopuścić do pojawienia się rdzy, stosuje się specjalne zabezpieczenia antykorozyjne. Wśród nich znajduje się także cynkowanie ogniowe.

Korozja jest niekorzystnym zjawiskiem, które dotyka elementy wykonane ze stali. Najczęściej następuje ona w przypadku wystawienia ich na działanie wody, powietrza czy gleby, a także wybranych czynników chemicznych.

W celu zabezpieczania stali przed korodowaniem, a tym samym przed uszkodzeniem konstrukcji i elementów, do których produkcji jest ona używana, stosuje się zabezpieczenia antykorozyjne jak np. cynkowanie ogniowe.

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Cynkowaniem ogniowym nazywa się proces polegający na mechanicznym nakładaniu wytrzymałych i trwałych powłok cynkowych na elementy stalowe.

Powstająca na stali powłoka cynkowa posiada bardzo cienką warstwę, jednak potrafi ona skutecznie chronić elementy stalowe przed korodowaniem.

Główne zalety cynkowania ogniowego:

  • wieloletnia ochrona elementów stalowych,
  • brak konieczności konserwacji,
  • przystępna cena,
  • posiada wytrzymałość na uderzenia i tarcie,
  • metoda przyjazna dla środowiska naturalnego.

Jak przebiega cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe to metoda składająca się z kilku następujących po sobie etapów. Kluczowe jest tutaj odpowiednie przygotowanie elementów, w tym między innymi oczyszczenie ich z zanieczyszczeń.

Następnie cynk roztapia się do temperatury rzędu 491 stopni Celsjusza i przygotowuje się z niego kąpiel cynkową. W takiej kąpieli zanurza się elementy stalowe. Dochodzi wtedy do wytworzenia się warstwy składającej się z cynku i żelaza, która chroni stal przed korodowaniem.

Jakie zastosowanie ma cynkowanie ogniowe?

Dzisiaj cynkowanie ogniowe posiada bardzo szerokie zastosowanie – to metoda używana do zabezpieczania wielu różnych elementów stalowych.

Najczęściej wykorzystywana jest ona przy zabezpieczaniu konstrukcji stalowych, w tym między innymi konstrukcji na hale, ogrodzenia, ciągi komunikacyjne, elementy maszyn, wyposażenie sportowe i rekreacyjne, elementy mebli czy elementy budowlane.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły