Jezioro Goszcza

Położone na zachodnich obrzeżach Lubrzy w województwie lubuskim

Goszcza – jezioro morenowe położone na zachodnich obrzeżach Lubrzy w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim na Pojezierzu Łagowskim (wchodzącym w skład Pojezierza Lubuskiego).

Powierzchnia zbiornika wynosi 48 ha i objętość 3692 tys. m³.

Goszcza połączone jest kanałem z innymi jeziorami leżącymi w pobliżu Lubrzy. Akweny te przed II wojną światową wchodziły w skład potężnych niemieckich fortyfikacji słynnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Specjalnym szlakiem kajakowym można dotrzeć zarówno do jeziora Niesłysz jak i jeziora Paklicko Wielkie.

Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się kąpielisko wsi Lubrza, na południowym plaża w Nowej Wiosce, natomiast na północnym krańcu jeziora pomost oraz kąpielisko nieistniejącego już ośrodka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wokół jeziora wytyczony został Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów, którym opiekują się władze gminy. Brzegi jeziora porośnięte są lasem, z zachodu porastającym wysokie wzgórza polodowcowe.

Roślinność jest pospolita: trzcina pospolita – głównie na zachodniej części jeziora, pałka wąskolistna, tatarak zwyczajny.

Pomimo że jezioro spełnia głównie funkcję rekreacyjno turystyczną, służy również do celów rybackich. Na jeziorze prowadzi się ekstensywną gospodarkę rybacką. Odłowy i zarybianie prowadzi Polski Związek Wędkarski. W jeziorze żyją lin, szczupak, sandacz, węgorz, karaś, leszcz, ukleja, krąp, karp, sum, płoć, okoń, wzdręga.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Goszcza_(jezioro)

0 recenzji do Jezioro Goszcza

Dodaj recenzję

Miejsce wyświetlono 19 107 razy