MRU Pętla Boryszyńska

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU).

Pętla Boryszyńska znajduje się w pobliżu miejscowości Boryszyn w gminie Lubrza.
Składa się ona z wielu rozmaitych obiektów i tym samym stanowi najbardziej interesującą budowlę ogromnych fortyfikacji tworzących Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU).

Oprócz zwiedzania schronów bojowych (bunkry) można zagłębić się w tajemniczy podziemny świat składający się z dworców, koszarów, maszynowni i warsztatów. Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) został zbudowany przed II. Wojną Światową i poszedł w niepamięć. Teraz Pętla Boryszyńska jest znów dostępna.

Międzyrzecki Rejon Umocniony – a właściwie z niemieckiego Front Ufortyfikowany Łuku Odry i Warty (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) – jako jeden z największych założeń obronnych w Europie, stanowi doskonały przykład niemieckiej sztuki fortyfikacyjnej lat 30-tych XX wieku. Współcześnie udostępniony do zwiedzania stanowi największą atrakcję turystyczną Ziemi Lubuskiej.

W dzisiejszych czasach mroczne zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy, uwielbiających warunki panujące w podziemiach systemu – stała temperatura 8-10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok. Przyciąga to co zimę ok. 35 000 „latających myszy”. Właśnie ze względu na ochronę przesypiających zimę nietoperzy większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października.

Podziemia, prócz niewielkich skrzydlatych stworzeń kryją także mnóstwo tajemnic, w dużej części zgłębionych przez przewodników. To od nich można usłyszeć więcej szczegółów dotyczących niesamowitej historii tego praktycznie nie wykorzystanego systemu.

0 recenzji do MRU Pętla Boryszyńska

Dodaj recenzję

Miejsce wyświetlono 15 610 razy