Artykuły

Modne barwy ścian w roku 2021

Modne barwy ścian w roku 2021

Modne barwy ścian w roku 2021

We wnętrzarskich trendach na ten rok motywem przewodnim jest spokój. Stonowane, delikatne barwy, które wprowadzany do domów przeciwstawiają się chaosowi i niepokojom, których doświadczamy poza nim. Wiele wskazuje na to, że w tym roku również większość czasu spędzimy we własnych czterech ścianach, które powinny być budzącym spokój azylem – bez mocnych barw i ostrych kontrastów.

Podobnie jak w modzie o trendach decydują projektanci, w dziedzinie trendów wnętrzarskich głos zabierają architekci, lecz nie tylko. Swoje inspiracje na dany rok prezentują także najwięksi producenci barw oraz instytutu poligraficzne, tworzące własne palety barw.

Barwy na topie według Pantone i Shutterstock

Najsłynniejszym jest oczywiście Pantone, który na kolory roku 2021 wybrał szarość i żółć. Choć kontraktowe i nieoczywiste, świetnie oddają klimat nadchodzących miesięcy. Szarość to wyraz wspomnianego już stonowanie i spokoju, natomiast żółć, jako kolor energetyczny i optymistyczny, ma nieść nadzieję na pozytywne zmiany. Warto dodać, że Pantone wskazuje także kolory sezonowe. Każdego roku jest ich kilkanaście, a tej wiosny są to między innymi odcienie Marigold, będący połączeniem brzoskwini i pomarańczu, Cerulean, czyli jasny błękit z nutą turkusu, intensywny Błękit Francuski, pastelowa zieleń o nazwie Green Ash, kolor miętowy, złamana biel oraz kolor Rust, czyli rdzawy.

Swoje kolory roku wybiera również serwis Shutterstock, zarządzający największą bazą fotografii na świecie. W roku 2021 jego eksperci wybrali trzy barwy przewodnie: kolor szampański (SetSail Champagne), złotą żółć o romantycznej nazwie Fortuna Gold oraz kolor morski, nawiązujący do barwy wody podczas przypływu – Tidewater Green. Więcej o trendach kolorystycznych we wnętrzach przeczytacie tu: https://www.dekoratorium.pl/pl/modne-kolory-scian-w-mieszkaniach

Zgaszona paleta w trendach

Z wyrokami kolorystycznych instytutów zgadzają się projektanci i producenci, którzy w tym sezonie również wskazują na połączenia błękitu i zieleni. W nurt optymizmu wpisuje się soczysta zieleń traw, ale zdecydowanie więcej wskazań zyskała zieleń przytłumiona, szałwiowa, zmieszana z szarością. W trendach jest również zieleń północnych mórz, a więc ciemna, z nutami błękitu, idąca w stronę morskiego turkusu.

W tym sezonie przy renowacji domu warto sięgnąć po paletę barw ziemi – ich ponadczasowość sprawia, że sprawdzają się w niemal każdym sezonie. Wszelkie odcienie beżowe, pudrowe, złamana biel czy kawa z mlekiem wniosą do domu poczucie harmonii i spokoju. Myśląc o połączeniach kolorystycznych warto sięgnąć także do neutralnych palet makijażowych, w których typowe odcienie nude skręcają także w kierunku różu, w wersji bladej i subtelnej. To właśnie kolor „blush” będzie jednym z wnętrzarskich hitów tego roku. Potrzebujesz więcej wnętrzarskich inspiracji? Znajdziesz je tu: https://www.dekoratorium.pl/pl/teasers-List

Fanom bardziej zdecydowanych barw, którzy chcą podążać za wnętrzarską modą, projektanci polecają zwrot ku latom 70. Bordo, musztarda, cegła czy seledyn, koniecznie w wersji zgaszonej, to kolejne hity nadchodzących miesięcy w dziedzinie kolorystyki wnętrz. Takie barwy świetnie komponują się właśnie ze wspomnianymi wyżej odcieniami neutralnymi, ale też z zielenią roślin, co wspólnie pozwala osiągnąć efekt harmonii i przytulności.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły