Turystyka

Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów

Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów

Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów. Szlak rozpoczyna się przy czołgu na skwerze w centrum Lubrzy.

Poruszając się ulica Świebodzińską mijamy kościół, następnie przystanek autobusowy i po prawej stronie boisko piłkarskie. Przy zabudowaniach leśniczówki skręcamy w prawo. Droga prowadzi do łąki przed lasem , tu skręcamy w lewo. Jesteśmy nad jeziorem Lubie.

Jezioro to ma bardzo czystą wodę o I klasie czystości. Maksymalna głębokość to 35 m. Jest to wyśmienity akwen dla płetwonurków i wędkarzy. Położenie jeziora przy wysokim brzegu moreny oraz ładna ścieżka spacerowa zachęcają do wędrówki. Mijamy strumyk ze źródlaną wodą i dochodzimy do niestrzeżonej plaży. Droga biegnąca przy brzegu jeziora lekko skręca, widzimy pochylona brzozę (tło do fotografii). Docieramy do końca jeziora.

Idziemy małym wąwozem aż do drogi brukowej a następnie asfaltowej. Pokonaliśmy połowę szlaku. Przed nami zabytkowy most rolkowy w Nowej Wiosce. Zatrzymujemy się na chwilę a z tablicy informacyjnej dowiadujemy się jak powstały zabytki na Lubrzańskim Szlaku Fortyfikacji. Kolejny odcinek prowadzi do kościoła w Nowej Wiosce.

Po drodze mijamy pomnik ustawiony dla upamiętnienia byłych mieszkańców wsi, ofiar I Wojny Światowej. Od kościoła droga biegnie środkiem wsi do jez. Goszcza.

Po przeciwnej stronie jeziora widzimy pomost i ośrodek wypoczynkowy, na którym odbywa się doroczne święto „Noc Nenufarów”. Idziemy brzegiem jeziora i docieramy do wysokiej skarpy. Dochodzimy do domków letniskowych i mijamy ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Końcowy odcinek szlaku prowadzi nad kanałem rzeki Rakownik. Przed nami widoczne zabudowania młyna i przystań kajakowa. Mijamy śluzę forteczną. Do końca trasy pozostał krótki odcinek. Przechodzimy obok Urzędu Gminy. Jeśli to dzień powszedni to możemy wstąpić i uzyskać dodatkowe informacje. Kończymy wycieczkę odpoczynkiem przed pomnikiem czołgu. Ogólna długość szlaku to 7900 metrów. Szlak jest w pełni oznakowany, na trasie znajdują się parkingi rowerowe i miejsca na odpoczynek. W miejscach szczególnie interesujących ustawione są tablice informacyjne z opisem tych miejsc.

Źródło: lubrza.pl

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły