Artykuły

Sadzenie truskawek – kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie

Sadzenie truskawek – kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie

Kto z nas nie kocha zapachu oraz smaku truskawek. Szczęśliwcy, którzy mają kawałek własnego ogródka, z łatwością mogą je hodować samodzielnie.

Trzeba tylko pamiętać, że większość truskawek potrzebuje dobrej i żyznej ziemi, trzeba też wybrać miejsce dobrze nasłonecznione.

Wybór miejsca na sadzonki truskawek

Zanim zdecydujemy się kupić sadzonki truskawek, wybierz odpowiednie miejsce. Powinno być słoneczne, niebagniste i dobrze nawożone. Możesz sadzić truskawki tam, gdzie wcześniej rosły takie warzywa jak rzodkiewka, fasola, czosnek, rzodkiewka, pietruszka czy groch. Najlepszy czas na sadzenie to kwiecień lub sierpień z początkiem września. Jednak doświadczeni sadownicy uważają, że ostatni miesiąc lata jest optymalnym terminem. W takim przypadku sadzonki dobrze się zakorzeniają, zimują i aktywnie zaczynają rosnąć na wiosnę.

Nie zaleca się sadzenia truskawek ciągle w tym samym miejscu. Po 5 latach należy zmienić miejsce, aby gleba samodzielnie pozbyła się wirusów, chorób i szkodników charakterystycznych dla truskawek.

Sadzenie truskawek

Bez względu czy jest to truskawka Albion, czy też truskawka Gigant, przed sadzeniem zastosuj nawóz mineralny np. superfosfatu. Otwory wykopuje się w jednym rzędzie co 20-25 centymetrów. Ta swoboda roślin pozwoli systemowi korzeniowemu rozwijać się z pełną siłą. Na dnie każdego dołka kładzie się obornik i łyżkę popiołu i dokładnie podlewa, dopiero potem sadzimy krzew, ale tak, aby tylko korzeń był w ziemi. Po posadzeniu dokładnie podlej truskawki.

Uprawa truskawek

Uprawa truskawek i opieka nad nimi wymaga uwagi i szczególnej pracy. Rośliny muszą być chronione przed zimnem. Do tego celu można wykorzystać gałązki świerkowe lub trociny. Wiosną ziemia musi zostać odchwaszczona, a gleba co raz wzbogacana nawozami mineralnymi na bazie azotu. Przez cały sezon letni od wiosny do jesieni należy regularnie usuwać chwasty. Przy suchej pogodzie rośliny wymagają dużej ilości wilgoci, więc należy je regularnie podlewać. Decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o plony i ich jakość, jest ilość światła. Jeśli do krzewów nie dociera wystarczająca ilość światła słonecznego, to stają się mniejsze i zmniejsza się liczba dojrzałych owoców.

Przestrzegając tych prostych zasad, możesz uzyskać duże plony truskawek nawet z małego ogrodu.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły