Sejfy domowe zyskują z czasem na popularności. Wielu domowników traktuje sejf jak pancerny mebel w domu, który ma za zadanie przede wszystkim zabezpieczyć drogie przedmioty i kosztowności, ważne dokumenty i inne rzeczy przed kradzieżą, pożarem czy powodzią (albo zalaniem domu wodą w wyniki np. defektu instalacji). W sejfie można również przechowywać broń. Jeżeli dom jest ubezpieczony na dużą sumę, przewyższającą wartość nieruchomości, wymagane jest posiadanie w nim sejfu. Warto o tym pamiętać przy zawieraniu umowy z ubezpieczycielem.
Szeroki asortyment sejfów do wyboru
Rynek oferuje różne rodzaje sejfów. Są wśród nich takie, które mogą stanowić specyficzny typ mebla, ścienne, sejfy wolnostojące. Sejfy różnią się między sobą również odpornością na włamanie. Jedne są bardziej masywne i pancerne, drugie posiadają delikatniejszą strukturę. Pod tym względem oferta jest bardzo szeroka.
Duży wybór sejfów skłania do pytanie: który z nich będzie najbardziej odpowiedni w domu? Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba zdefiniować swoje priorytety. Sami najlepiej wiemy, jakie przedmioty będziemy przechować w sejfie i na jakie czynniki jesteśmy potencjalnie narażeni. Jedni najbardziej obawiają się ognia i wody, a inni kradzieży. Ustalenie priorytetów powoli nam wybrać optymalny sejf, który będzie ochraniał nasz dobytek przed ogniem, wodą, kradzieżą albo przed wszystkimi niekorzystnymi okolicznościami, bez względu na to, która z nich jest bardziej prawdopodobna.
Jakie miejsce dla sejfu będzie najlepsze?
Umiejscowienie sejfu dla jednych nie stanowi problemu, od początku planują, jakie miejsce będzie właściwe. Jednak nie wszyscy od razu wiedzą, gdzie postawić czy zainstalować sejf.
Jeżeli sejf jest ścienny można go zainstalować w ścianie działowej domu. Jeżeli od początku planujemy posiadanie sejfu tego typu, to już na etapie budowy domu należy zaprojektować miejsce na taki sejf. Można to także zrobić na etapie remontu pomieszczenia.
Sejfy meblowe montuje się w meblach. Najwięcej możliwości co do umiejscowienia daje sejf wolnostojący, który można ustawić w dowolnym miejscu i w każdej chwili zmienić jego położenie.
W kategorii sejfów domowych największą popularnością cieszą się sejfy ścienne. Ich rozmiary nie są duże. Klienci, którzy je wybierają, zazwyczaj wcześniej planują zakup tego rodzaju sejfu, często na etapie budowy domu. Drugim rodzajem sejfów, które są dość często preferowane, są sejfy do zabudowy w meblach.
Warto pamiętać o tym, że sejf nie powinien być na widocznym miejscu, tak by wszyscy, którzy nas odwiedzają, wiedzieli, gdzie on jest. To ma być miejsce znane tylko domownikom. Widok sejfu dla osób z zewnątrz może być różnie przez nie odebrany, nie zawsze pozytywnie, a czasem może stanowić przedmiot plotek lub negatywnych pogłosek, które zostaną przez gości naszego domu przekazane dalej.
Wiele statystyk wskazuje na to, że włamywacze, którzy dokonują kradzieży w domach, to osoby, które były w nich co najmniej raz. Mogą to być osoby, które sprzątały dom, opiekowały się dziećmi albo osobami starszymi w domu, ekipy remontowe albo inni, który wizytowali nasz dom w ramach świadczonej usługi. Z tego względu zaleca się, by sejfy montować w pomieszczeniach, do których dostęp mają wyłącznie domownicy. To może być gabinet, garderoba, sypialnia albo inne pomieszczenie, np. jadalnia, poddasze lub strych. Każde miejsce, gdzie nie przebywają postronni, będzie dobrą lokalizacją dla sejfu domowego.
Wybór zamka do sejfu domowego
Dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się zamek szyfrowy mechaniczny. Nie jest on łatwy w obsłudze, jednak można się nauczyć jego obsługi. Warto zainwestować w ten rodzaj zamku, gdyż jest on precyzyjny i stanowi dobre zabezpieczenie przed włamaniem. Można również zdecydować się na zamek elektroniczny. Należy jednak pamiętać, że jest on zasilany na baterie. Wyposażony jest w kontrolkę, która informuje, kiedy baterie się wyczerpują i należy je wymienić. Drugim zabezpieczeniem dla zamku elektronicznego jest możliwość podłączenia zasilania zewnętrznego. Nie obawiajmy się, że w przypadku braku zasilania nie otworzymy sejfu. Zamki atestowane i bezklasowe zasilane są zarówno z baterii, jak i ze źródła zewnętrznego.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym www.sejfexpert.pl – oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych. |