Artykuły

Skuteczne ogrzewanie ogródków kawiarnianych

Skuteczne ogrzewanie ogródków kawiarnianych

Choć sezon wakacyjny już za nami, to wciąż z radością i olbrzymią chęcią spędzamy czas na zewnątrz. Dotyczy to przydomowych ogrodów, ale też kawiarnianych i restauracyjnych ogródków. Próbujemy łapać ostatnie promienie jesienne słońca i cieszyć się pogodą, zanim nastaną zimowe chłody. Jednak czy zimne, jesienne dni i wieczory całkowicie wykluczają możliwość spożywania posiłków i przeprowadzania spotkań w restauracyjnych ogródkach? Nie do końca. Coraz popularniejsze stają się bowiem systemy grzewcze, które bez trudu stosuje się poza budynkami. Gwarantują ciepło, a niekiedy stają się też intrygującą dekoracją przestrzeni.

Jakie rozwiązania grzewcze warto zastosować w ogródkach gastronomicznych?

Zastanówmy się zatem, jakie powinno być ogrzewanie do użytku poza budynkami? Systemy do wykorzystywania na zewnątrz muszą być przede wszystkim wydajne, gdyż muszą pracować w naprawdę trudnych warunkach. Oprócz tego, bezwzględnie powinny spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa np. przeciwporażeniowego oraz przeciw zalaniu elementów grzejnika wodą.

Jakie są zatem najpraktyczniejsze rozwiązania, które można wykorzystać? Do najczęściej wybieranych zalicza się:

  • grzejniki gazowe,
  • promienniki elektryczne.

Zalety i wady tych dwóch sposobów ogrzewania restauracyjnych ogródków omówimy poniżej.

Gaz czy elektryczność? Czym ogrzewać przestrzenie wypoczynkowe poza domem?

Zacznijmy od promienników gazowych, które coraz częściej możemy zobaczyć w otwartych przestrzeniach. Miewają także szereg innych zastosowań. Sprawdzają się na przykład w ogrzewaniu wielkopowierzchniowych pomieszczeń, ograniczając koszt i zużycie energii nawet o 50% w stosunku do standardowych instalacji grzejnikowych.

W ogrodach najczęściej przyjmują one formę kolumn lub piramid, z zabudowaną podstawą, w której ukrywa się butla gazowa. Promienniki wykonuje się najczęściej z aluminium, a górny, otwarty element miewa osłonę z przeźroczystego tworzywa sztucznego, dzięki czemu cały czas widzimy płomień. Jego wielkość można bez trudu regulować i dopasowywać do potrzeb chwili.

Jakie są inne zalety tej formy ogrzewania ogródka? Przede wszystkim, nie ogranicza nas instalacja, promienniki możemy ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Kolejnym plusem są niskie koszty eksploatacji.

A jak wygląda sytuacja w przypadku promienników na podczerwień? Drugie z wymienionych wcześniej rozwiązań grzewczych, jest zasilane energią elektryczną. Z tego względu posiada pewne ograniczenia, w które wynikają z obecności lub braku odpowiedniej instalacji.

To jednak chyba jego największy mankament. Oprócz tego, urządzenia elektryczne, wykorzystujące podczerwień do ogrzewania, są niezmiernie efektywne i energooszczędne. Ich sekret tkwi w działaniu fal elektromagnetycznych, które nie nagrzewają powietrza wokół, a tylko ciała stałe, napotykane na ich drodze. Mogą to być przegrody, wyposażenie ogródka lub wszelkie znajdujące się w pobliżu przedmioty. Dzięki temu, znacząco ogranicza się niepotrzebne straty ciepła.

Promienniki podczerwieni mogą mieć formę stojącą lub wiszącą, co sprawia, że bez trudu wkomponujemy je w każdą przestrzeń. Umożliwiają utrzymanie konkretnie wybranej i ustawionej temperatury. Możemy się zatem cieszyć optymalnymi warunkami na zewnątrz nawet przy niskich temperaturach. Promienniki nie potrzebują długeigo czasu do nagrzewania, dlatego są gotowe do pracy niemal od raz po uruchomieniu.

Podobnie jak urządzenia gazowe, promienniki elektryczne są często wykorzystywane także w dużych, trudnych do ogrzania pomieszczeniach, w których szczególnie dobrze sprawdza się możliwość kierunkowania fal. W ten sposób, ogrzewa się wyłącznie tę przestrzeń, na której nam zależy. Bywa to także przydatne w ogródkach, w których możemy zapewnić ciepło wyłącznie wokół stolików dla gości.

Nowoczesne urządzenia elektryczne są niezmiernie energooszczędne i w pełni bezpieczne w eksploatacji. Równocześnie ich obsługa jest prosta i nie wymaga długiego szkolenia.

Ogrzewanie ogródków – wygoda i atrakcja

Powoli ogródki kawiarniane stają się przestrzenią całoroczną. Wielka w tym zasługa rozwoju technologii grzewczych, które dostarczają praktyczne, wydajne i oszczędne urządzenia, jak promienniki gazowe lub na podczerwień.

Funkcjonalny o każdej porze roku ogród to wielka atrakcja dla gości oraz szansa dla lokalu na zwiększenie przychodów i zdobycie nowych klientów.

Z kolei, z punktu widzenia klienta, to przyjemny wybór, czy chcemy zjeść we wnętrzu, czy też porozkoszować się słonecznym choć zimnym dniem. Dzięki promiennikom, żadne chłody nie są nam już straszne.

Trzeba też wspomnieć, że takie rozwiązania grzewcze sprawdzają się w zasadzie przez cały rok. Są idealnym pomysłem na dogrzanie przestrzeni w zimne, wiosenne lub letnie wieczory i noce. W ten sposób, plenerowe strefy gastronomiczne stają się zdecydowanie bardziej funkcjonalne i przyjazne dla odwiedzających.

Ciepło dla każdego – nie tylko do lokali użytkowych

Na koniec, warto jeszcze zauważyć, że oba typy promienników można także wykorzystać w przestrzeni przydomowej. Jeśli chciałbyś spędzać więcej czasu w ogrodzie, nawet gdy jesień za oknem robi się coraz chłodniejsza, skuteczne rozwiązania grzewcze do użytku na zewnątrz, sprawdzą się zawsze świetnie.

Każdy, kto szuka systemów grzewczych do stosowania na zewnątrz, powinien odwiedzić stronę: Econovli.pl, na której znajduje się wiele wskazówek, jak wyprowadzić ogrzewanie w plener.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły