Spawarki typu inwersyjnego cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalnych spawaczy. Są jednocześnie optymalnym wyborem dla osób, które dopiero rozwijają umiejętności spawalnicze. Na jakie spawarki inwertorowe powinni zwrócić uwagę amatorzy? Dlaczego warto wybrać tego rodzaju urządzenia? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na przedstawione pytania.
Jakie są główne zalety spawarek inwertorowych?
Spawarki inwertorowe pod wieloma względami przewyższają powszechne niegdyś transformatorowe odpowiedniki. Nic dziwnego, wszak drugie z wymienionych to obecnie mało funkcjonalne urządzenia. Choćby ze względu na ogromne gabaryty, które sprawiają, że ich użytkowanie nie należy do najłatwiejszych.
Problem ten rozwiązują modele typu inwertorowego. Zredukowany ciężar oraz mniejsze wymiary powodują, iż spawarki z łatwością można przenosić i transportować. Tym samym wykorzystasz je niemal w dowolnym miejscu. Również podczas pracy w terenie. Są także na tyle uniwersalne, że zastosujesz je przy każdej technice spawania. Wszystko zależy, czy postawisz na sprzęt 2w1 bądź 3w1.
Spawarki inwertorowe – jaki sprzęt będzie odpowiedni dla amatora?
Spawarki inwertorowe to urządzenia o zróżnicowanych parametrach. Najważniejszym z nich jest prąd spawania. Od niego zależy, jak grube materiały możesz ze sobą łączyć. Wskazane minimum do większości zadań amatorskich to 200 A. Natomiast mając do czynienia z elementami odznaczającymi się grubością, warto zdecydować się na sprzęt o mocy 300 A lub większej.
Kolejną kwestią jest energia, jaką pobiera urządzenie. Im mniejsza, tym oczywiście niższe koszty eksploatacji. W przypadku początkujących spawaczy sprawdzi się spawarka 230 V przeznaczona dla jednofazowych instalacji elektrycznych.
Ważną rolę odgrywa też cykl pracy. Wskazuje, jak długo spawarka może pracować bez przerwy i ile minut potrzebuje na wychłodzenie. Warto, aby powyższy parametr znajdował się na poziomie 60%. A jeśli zależy Ci na dodatkowych udogodnieniach, sprawdź, czy urządzenie posiada takie funkcje jak Arc Force i Hot Start. Pierwsza pozwala regulować prąd zwarcia, co zapobiega wygaszeniu łuku spawalniczego. Druga zaś przyspiesza zapłon elektrody podczas zajarzania wspomnianego łuku.