Noszenie aparatu ortodontycznego niekiedy może wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu – szczególnie wtedy, gdy jego zamki podrażniają dziąsła i delikatną błonę śluzową jamy ustnej. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej tuż po założeniu aparatu. Na szczęście dzięki obecnym rozwiązaniom można szybko je wyeliminować. Jednym ze skutecznych sposobów jest zastosowanie specjalnego wosku ortodontycznego. Sprawdzamy zatem, czym tak właściwie jest ten produkt oraz jak go prawidłowo używać.
Czym jest wosk ortodontyczny?
Wosk ortodontyczny jest specjalnym rodzajem wosku, który powstał z myślą o osobach noszących aparaty ortodontyczne. Preparat ten składa się najczęściej z mikrokrystalicznego wosku, który może być wzbogacony dodatkami takimi jak np. olej parafinowy. Tak naturalny skład sprawia, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego może być używany nawet przez osoby podatne na uczulenia. Oznacza to, że jest to świetny preparat dla każdego, kto zmaga się z różnymi dolegliwościami podczas leczenia ortodontycznego.
Bezpieczeństwo tego produktu potwierdzają nie tylko lekarze, lecz także międzynarodowe organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nawet przypadkowe połknięcie wosku nie spowoduje żadnych niepożądanych objawów, dlatego można go stosować bez żadnych obaw.
Jakie są rodzaje wosku?
Wosk ortodontyczny to produkt występujący w wielu wariantach zapachowych. Dzięki temu każdy pacjent znajdzie swój ulubiony smak, który umili mu korzystanie z preparatu. Możesz wybierać spośród wosków miętowych, jabłkowych, ananasowych, czekoladowych, cynamonowych oraz wielu innych. Nie przepadasz za smakowymi woskami? W takim razie wypróbuj bezzapachowy i bezsmakowy produkt, który znajdziesz w ofercie wielu aptek i sklepów.
Jak używać wosk ortodontyczny?
Już wiesz, czym jest wosk ortodontyczny oraz jak wybrać jego najlepszy wariant. Wciąż jednak nie wiesz najważniejszego – jak go właściwie używać. Cały proces nie jest skomplikowany i trwa zaledwie chwilę. Wystarczy, że oderwiesz kawałek wosku z paska lub rulonu i rozgnieciesz go w palcach, a następnie uformujesz z niego kulkę. Teraz należy przykleić ją do tego elementu aparatu, który powoduje podrażnienia – i gotowe!
Co jednak zrobić, gdy Twój wosk nie jest plastyczny, a utworzenie z niego kulki nie jest możliwe? Wówczas wystarczy zamoczyć go w ciepłej wodzie, która powinna sprawić, że formowanie będzie znacznie łatwiejsze.