Artykuły

Wełna merynosów na ekstremalne warunki

Wełna merynosów na ekstremalne warunki

Są takie przędze, których znaczenie osiąga poziom wręcz kultowy. Niewątpliwie jedną z nich jest wełna merynosów. Można znaleźć sporą liczbę osób, a być może są tacy wśród naszych bliskich, dla których popularna merino nie ma sobie równych. Jeżeli skarpetki, to tylko z tej wełny. Jeżeli ciepła bluza, to również z tego naturalnego włókna. Rzeczywiście nie można zaprzeczyć, że to wyjątkowy składnik, ekologiczny, pochodzenia zwierzęcego. Bardzo chętnie korzystają z niego osoby, uprawiające sport, chodzące po górach, innymi słowy – ci, którzy prowadzą intensywny tryb życia. Dlaczego tak jest?

Wełna merynosów i jej pożądane właściwości

Odpowiedź można rzucić na karby ewolucji, bo to za jej sprawą, wełna merynosów ma tak pożądane właściwości. Stało się tak, ponieważ owce te przez wieki dostosowywały się do ekstremalnych warunków pogodowych. W efekcie, kiedy bierzemy do ręki włóczkę z tego włókna, możemy być pewni, że latem będzie nas chłodzić, a zimą ogrzewać. Co ciekawe, zwierzęta, które pasły się na terenach górzystych, a potem w miejscach, gdzie temperatura osiągała dodatnie stopnie, potrafią nieźle sobie radzić w skali od -20 stopni do +35. Nieprawdopodobne, prawda? Zakres ten pozwala dzisiaj korzystać z ich runa i cieszyć się tymi możliwościami.

Wełna merynosów – wyjątkowe włókno

Wełna merynosów w dodatku jest odnawialna. To znaczy, że nie przestaje ona rosnąć. Zdrowa owca potrafi nawet jednego roku osiągnąć kilka kilogramów wełny. Stąd też konieczność jej strzyżenia. Natomiast każdy kto miał w ręku włóczkę merino, ten doskonale sobie zdaje sprawę, że jest to wyjątkowe włókno. Może tego nie widać przy okazji przędzy, ale pojedyncze włókno z wełny merynosów, jest cieńsze od ludzkiego. Co najmniej o 1/3. I już sam ten fakt dużo nam mówi o jej lekkości, delikatności i miękkości. Dla osób, które cenią sobie tę wełnę, a przede wszystkim miały z nią do czynienia, składnik ten ma w sobie coś uzależniającego. Różni się zdecydowanie od wełny owczej i jest często polecana nie tylko dla sportowców, ale przede wszystkim dla dzieci.

Przeznaczona dla każdego

O jej wyjątkowych cechach można przeczytać w każdym miejscu, poświęconym właściwościom poszczególnych włókien dostępnych w świecie włóczek. My musimy dodać, że nie uczula, ani nie drażni skóry, dlatego też tak chętnie jest wykorzystywana w produkcji bielizny, czy rzeczy, przeznaczonych dla dzieci. Czy przygotujemy z niej robótki na jesień, wiosnę lub pozostałe pory roku, możemy być pewni, że w żaden sposób nas nie zawiedzie. Ani osoby dorosłe, ani młodzież, ani nawet niemowlaki.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły