Artykuły

Wylewanie betonowych posadzek – o czym warto wiedzieć

Wylewanie betonowych posadzek – o czym warto wiedzieć

W budowaniu domu jego podstawowym elementem jest podłoga. Posadzki wylewane są jako pierwsze, gdy ruszy już właściwa część budowy, ponieważ spełniają one podstawowe funkcje w domu. Jednym z najważniejszych zadań posadzki betonowej jest izolacja ciepła oraz wilgoci – dobrze wykonana posadzka nie będzie przepuszczać wilgoci oraz utrzyma odpowiednią temperaturę w domu. Posadzki betonowe można wylewać samemu albo zatrudnić do tego firmę posadzkarską, jednak nawet wtedy warto wiedzieć kilka podstawowych zasad wylewania posadzki, tak aby przypilnować firmę zajmująca się tym za nas. Być może stwierdzisz, że po to zatrudniasz specjalistów, aby nie musieć się sprawą interesować, jednak to błędne podejście. Fachowcy mogą popełnić jakiś błąd i ukryć go przed Tobą, a jeśli nie zorientujesz się odpowiednio szybko i nie odkryjesz wady, może okazać się, że jej naprawa będzie kosztować Cię o wiele więcej, niż samo wylewanie posadzek. Warto pamiętać, że tego typu problemy nie są widoczne dla laika od razu, lecz wychodzą na jaw po latach, a wtedy może być już za późno.

Podstawowe zasady przy wylewce posadzki

Najważniejsze – izolacja

Aby nasze posadzki nie traciły ciepła i były suche, trzeba je odpowiednio zaizolować. Najlepszym materiałem do izolacji jest folia budowlana, dostępna w każdym sklepie budowlanym. Warto jednak nie kupować pierwszej foli z brzegu, a materiał w stu procentach pewny. Jeśli nie zaizolujemy posadzki, beton zostanie zaatakowany przez wilgoć, co z kolei sprawi, że podłoga będzie wytracać ciepło z domu, powietrze będzie zawilgocone, a na ścianach może pojawić się grzyb.

Docieplanie posadzki betonowej

Niestety folia budowlana bez dodatkowego wsparcia nie jest w stanie uchronić nas przed utratą ciepła. Na szczęście z pomocą przychodzi styropian – materiał, którym ocieplamy zarówno posadzki betonowe, jak i ściany. Warto jednak pamiętać, że przy docieplaniu podłogi wybieramy styropian cieńszy, niż przy docieplaniu ścian. Podczas gdy na elewację używa się styropianu o grubości 15-20 cm, o tyle na podłogi wystarczy grubość zaledwie 5 cm. Najważniejsze, żeby wybrać styropian odpowiednio twardy. Aby zminimalizować utratę ciepła poprzez tzw. mostki cieplne, należy układać styropian naprzemiennie i warstwowo, a następnie łączenia uzupełnić pianką poliuretanową.

Wytrzymała i uzbrojona

Posadzka betonowa musi być trwała, mocna i solidna, a to osiągniesz dzięki uzbrojeniu. Zbrojenie to nic innego jak wzmocnienie posadzki siatką zbrojeniową o średnicy 4 mm. Podczas zbrojenia pamiętać musisz o tym, że posadzka nie może zostać połączona ze ścianą! Pomiędzy murem a podłogą muszą znajdować się tzw. szczeliny dylatacyjne, tak aby podczas „pracy” budynku nie powstawały dodatkowe naprężenia. Szczeliny dylatacyjne wykonujemy za pomocą pianki dylatacyjnej, styropianu lub dybli dylatacyjnych.

Właściwości chemiczne betonu

Choć beton posiada właściwe sobie cechy, to za pomocą odpowiednich substancji możemy na nie trochę wpłynąć. Takimi chemicznymi polepszaczami są między innymi plastyfikatory, które za zadanie mają zwiększanie plastyczności betonu, przyspieszenie lub spowolnienie jego wiązania, a nawet mogą sprawić, że beton stanie się mrozoodporny.

Sposoby na wykonanie posadzki betonowej

Istnieją dwa sposoby na wykonanie wylewki betonowej. Klasyczny polega na ręcznym wymieszaniu wszystkich składników, w odmierzonych wcześniej odpowiednich proporcjach, a następnie na rozprowadzeniu mieszanki po izolacji styropianowej. Brzmi prosto, ale jest zarówno praco jak i czasochłonne.

Lepszą, a na pewno łatwiejszą opcją, jest wylanie posadzki z użyciem odpowiedniego sprzętu. Istnieją bowiem profesjonalne agregaty, które mieszają i podają przygotowany beton w wybrane przez nas miejsce. Urządzenia te, nazywane Miksokretami (mixokret), bardzo usprawniają pracę na budowie, ponieważ przygotowują i dostarczają mieszankę o wiele szybciej, niż najsprawniejszy budowlaniec. Jeśli obawiasz się, że nie stać Cię na zakup takiej maszyny, to nie martw się! Nie musisz kupować agregatu kosztującego ponad 100 tysięcy, możesz go wypożyczyć, co ma o wiele większy sens, przy budowie jednego domu. Warto wypożyczyć sprzęt, dzięki któremu budowa Twojego domu nie utknie w miejscu, a będzie sprawnie szła do przodu.

Odpowiednio wypoziomowania posadzka betonowa

Jedną z najważniejszych czynności podczas wylewania posadzki, zaraz obok jej zaizolowania, jest jej wypoziomowanie. Poziomowanie posadzki, czyli zadbanie o to, aby podłoga była prosta i na jednym poziomie, wykonuje się za pomocą dwóch podstawowych narzędzi – łaty posadzkarskiej oraz niwelatora. Podczas wybierania łaty posadzkarskiej (aluminiowej) musisz pamiętać o wyborze odpowiedniej długości. Choć praca dłuższą łatą będzie dokładniejsza i szybsza, to operowanie dwumetrową linijką wymaga wprawy.

Zacieranie posadzki betonowej

Zacieranie posadzki to nic innego, jak zadbanie o jednolitą strukturę wylanej już posadzki. Zacieranie wykonuje się, kiedy stając na wylewkę, zatapia się on na około 3 mm. Podobnie jak przy przygotowaniu wylewki betonowej, zacieranie można wykonywać w sposób tradycyjny, używając do tego celu pacy posadzkarskiej, lub sprzętu specjalistycznego, jakim jest zacieraczka elektryczna. Analogicznie także jak w przypadku agregatu posadzkarskiego – nikomu nie opłaca się kupować specjalistycznego sprzętu, jakim jest zacieraczka, do budowy jednego domu, ale ją także można wypożyczyć.

Warto pamiętać, aby podczas zacierania posadzki zaopatrzyć się w buty posadzkarskie, które zapobiegną zniszczeniu  nawierzchni. Podobnie działać będzie przyczepiony do butów styropian.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły