Artykuły

Wysypka na ciele – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Wysypka na ciele – skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Kiedy pojawia się wysypka na ciele, swędzi, piecze i drażni. Czasami tak bardzo, że odbiera chęć do codziennych aktywności. Zajmuje całe myśli i jest tak natrętna, że myślisz tylko o tym, żeby się z nią rozprawić. Na szczęście nie każda wysypka oznacza zaraz poważne problemy dermatologiczne, a domowe sposoby pomogą ją skutecznie złagodzić. Skąd się bierze wysypka na ciele i jak sobie z nią radzić? Zobacz!

Czym jest wysypka na ciele?

Wysypka to nic innego jak zmiany skórne. Może mieć różną formę i różne przyczyny. Wyróżnia się wysypkę w formie grudek, plamek, pokrzywki i pęcherzyków. Wszystkie te formy mogą pojawiać się w skupiskach lub być rozsiane na całym ciele. Najczęściej jednak wysypka lokalizuje się na twarzy, szyi, dekolcie, klatce piersiowej, brzuchu, rękach czy nogach.

Niekiedy wysypka jest po prostu objawem choroby skóry, np. łuszczycy czy trądziku. Występuje między innymi przy różyczce, szkarlatynie czy ospie. Ale czasami pojawia się w formie drobnych czerwonych plamek bądź suchych, swędzących plam o nieregularnym kształcie. Wówczas mówi się o wysypce o podłożu alergicznym.

Jak odróżnić zwykłą wysypkę od chorób skórnych?

Wysypka na ciele, której nie towarzyszą żadne inne objawy, tj. gorączka, ból gardła, kaszel, ból mięśni itp., to prawie zawsze oznaka alergii. I choć może być bardzo uciążliwa, zwykle nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Taka wysypka może pojawić się na przykład po ekspozycji na słońce bez kremu ochronnego albo po ugryzieniu przez owada – komara, osę, gza. Czasami wysypka jest też reakcją alergiczną na pokarmy albo zawarte w nich substancje chemiczne.

Do najczęstszych przyczyn wysypki na ciele zalicza się:

  • wspomniane alergie – głównie pokarmowe i kontaktowe,
  • choroby skóry – np. atopowe zapalenie lub egzema,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne – szkarlatyna z jednoczesnym bólem gardła i osłabieniem czy różyczka przebiegająca ze stanem podgorączkowym i bólami mięśni,
  • choroby autoimmunologiczne – toczeń lub trądzik różowaty, którym również towarzyszy szereg objawów.

Domowe sposoby na wysypkę

Zanim rozpoczniesz leczenie wysypki, skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie oceni jej pochodzenie. Jeśli jednak chcesz przyspieszyć gojenie się skóry i złagodzić świąd i pieczenie towarzyszące wysypce, możesz wypróbować kilka domowych sposobów. Najpopularniejszym z nich jest kąpiel w płatkach owsianych. Wystarczy dodać garść płatków do ciepłej wody i zanurzyć się w takiej kąpieli. Płatki mają właściwości łagodzące i kojące. Dodatkowo stworzą na skórze film ochronny.

Możesz też zastosować miejscowe kompresy z zielonej herbaty. Jest ona bowiem bogata w substancje antyseptyczne. Ukoi swędzącą skórę, złagodzi podrażnienia i dodatkowo nawilży skórę. Zaparz mocną herbatę, ostudź ją trochę, a następnie namocz w niej waciki kosmetyczne. Takie kompresy możesz przyłożyć na miejsca dotknięte wysypką nawet na kilkanaście minut.

Innym domowym sposobem na wysypkę na ciele jest kąpiel w mleku bądź kompresy z mleka. Możesz nasączyć w nim gaże i przyłożyć do wysypki. Kwas mlekowy ma właściwości łagodzące i kojące, ale również reguluje pracę gruczołów łojowych, hamując tworzenie się zaskórników na skórze. Ten sposób będzie szczególnie pomocny, gdy przyczyną wysypki jest stan zapalny.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły