Artykuły

Co musisz wiedzieć o izolacji fundamentów?

Co musisz wiedzieć o izolacji fundamentów?

Izolacja fundamentów pełni wyjątkowo istotną funkcję, dlatego tak ważne jest, aby już na etapie projektu i w początkowych fazach budowy zadbać o jej prawidłowe wykonanie. O kluczowej roli dobrze wykonanego ocieplenia podstawy każdego budynku muszą jednak pamiętać nie tylko osoby dopiero stawiające nowy dom, ale też właściciele istniejących obiektów.

Jakie są główne funkcje izolacji fundamentów?

Więcej o funkcjach, jakie pełni izolacja fundamentów, dowiedzieć się możemy ze strony internetowej Knaufinsulation. Za co tak naprawdę odpowiedzialne będą warstwy materiałów ochronnych, które będziemy w określony sposób układać na najniższym poziomie budynku? Jaką powinny pełnić rolę i jakie parametry powinny je cechować? Czy chodzi tu tylko o ochronę przed zimnem?

Czy chodzi tylko o ochronę przed utratą ciepła?

Oczywiście podstawa każdego budynku powinna być chroniona przed utratą ciepła, którego przenikanie – czy to przez ściany zewnętrzne, czy też dach lub elementy umieszczone w gruncie – może generować ogromne koszty ze względu na trudności w dogrzaniu pomieszczeń. Niemniej jednak w przypadku podstaw budynków najważniejsza jest nie ochrona przed zimnem, lecz przed wilgocią oraz wodą. Te dwa wyjątkowo szkodliwe czynniki mogą bowiem bezpośrednio z gruntu przenikać do konstrukcji budynku. To z kolei ma bezpośredni wpływ nie tylko na spadek stopnia ochrony termicznej zawilgoconego muru, który znacznie szybciej oddaje ciepło na zewnątrz niż mur suchy, ale też na zdrowie mieszkańców. Zawilgocona podłoga na gruncie może szybko stać się pożywką dla różnego typu grzybów i pleśni, których wdychanie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia wszystkich mieszkańców.

Beton wodoszczelny – czy również wymaga ochrony?

W ostatnim czasie na rynku pojawił się materiał zwany betonem wodoszczelnym. Jego producenci twierdzą, że zapewnia on stuprocentową ochronę przeciw wilgoci, dzięki czemu podwaliny wykonane z niego nie wymagają dodatkowych warstw materiałów chroniących przed wodą. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że nawet ten materiał może pękać pod wpływem na przykład zbyt niskich temperatur, a wilgoć wnikająca w pęknięcia może sprawić, że konieczne okaże się przeprowadzenie długotrwałego, trudnego i kosztownego remontu podstawy budynku. W związku z tym nawet wówczas, gdy wykorzystujemy do budowy beton wodoszczelny, dobrze jest zabezpieczyć go odpowiednią warstwą ochronnej izolacji, która znacząco zwiększy trwałość budynku.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły