Luty wydaje się okresem spoczynku dla ogrodu. Jednak nie oznacza to, że myślenie o ogrodzie marzeń odkłada się na bok. Długie wieczory są najlepszym czasem na spokojne planowanie jak i także obmyślanie nowych nasadzeń. Wskazówek oraz inspiracji warto poszukać w sieci. Na pewno w pierwszej kolejności należy się zastanowić jakie elementy chce się mieć w ogrodzie. Czy na przykład zależy nam na oczku wodny, hamaku wśród drzew czy też na drewnianym tarasie? Tylko nieliczni właściciele dużych działek pozwolić sobie mogą na realizację wszelkich ogrodowych planów. Warto zatem uporządkować je według ważności. Pozwoli to na zdecydowanie, które raczej pozostaną tylko w sferze marzeń, a które pojawią się realnie w naszym ogrodzie.
Wybierzmy jeden styl
Powinniśmy się zastanowić jaki ogrodowy styl jest nam najbliższy. Czy wolimy uporządkowane ogrody i formalne, a może racze swobodny styl oraz kontrolowany chaos? A może sobie cenimy spokój oraz harmonię? Należy się trzymać swoich własnych założeń. Na pewno osiągniemy zaplanowany sukces. Gdy już podjęliśmy decyzję o tym, które elementy się pojawią w ogrodzie, to teraz czas na konfrontację z warunkami istniejącymi. Można z jednej strony marzyć o cienistym ogrodzie, ale przy nasłonecznionej działce jest to prawie niemożliwe. Czasami powinno się pójść na kompromis oraz wybrać możliwy od realizacji pomysł. Nikt nie chce denerwować się tym, że nie osiągniemy efektu zamierzonego. Przy doborze gatunków poszczególnych należy wziąć pod uwagę warunki glebowe, warunki klimatyczne, wilgotność podłoża, nasłonecznienie oraz wilgotność powietrza.
Od ogółu do szczegółu
Gdy mamy niezagospodarowany kawałek pola, to naprawdę łatwo wpaść w pewnego rodzaju przerażenie. Na samym początku warto zaplanować funkcjonalne strefy oraz umiejscowić największe elementy jak komunikację, tarasy, drzewa, zakrzewienia, duże rabaty oraz stopniowo wchodzić w szczegóły głębiej oraz budować całą kompozycję wokół tychże elementów. Należy także pamiętać o tym, kto z ogrodu będzie korzystał oraz jakie funkcje ma pełnić. Inaczej się buduje ogród, w którym przebywają dzieci, a całkiem inaczej ogród gdzie będzie masa zwierząt. Jeszcze inaczej projektuje się ogrody typowo ozdobne oraz także ogrody rekreacyjne.
Nie spieszmy się
Najważniejszą końcową zasadą jest zasada brzmiąca – Nie spieszmy się. Ogród potrzebuje czasu, aby dorosnąć oraz przybrać postać wymarzoną. To jest właśnie najpiękniejsze w tworzeniu ogrodu. Praca w ogrodzie ma to do siebie, że nie ma nigdy jej końca. Zawsze jest coś do ulepszenia, przesadzenia czy też zaplanowania inaczej. Bardzo nas będzie cieszyło porównanie stanu ogrodu obecnie oraz tego sprzed pięciu lat. Gdy w projektowaniu ogrodów nie czujemy się zbyt dobrze, to zawsze możemy zatrudnić profesjonalistów. Będzie nas to więcej kosztowało, ale jednak efekt może się okazać efektem bardziej nas satysfakcjonującym. Co jak co, ale wybór zależy od nas oraz od budżetu, którym dysponujemy.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych. |