Artykuły

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?

Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek marzyć o unoszeniu się w stanie nieważkości jak astronauta? Może chciałeś kiedyś pooglądać rzadkie gatunki zwierząt w ich naturalnym środowisku albo fascynowało cię poszukiwanie zaginionych przedmiotów? Nurkowanie z akwalungiem może pomóc Ci zrealizować te marzenia! Jest to stosunkowo prosty sport, który nie wymaga specjalnie długiego treningu. To nie tylko świetny sposób na podziwianie podwodnych ekosystemów, ale też na poznanie innych poszukujących przygód ludzi. Lądy to tylko 30% powierzchni naszej planety – w momencie w którym nauczysz się nurkować uzyskasz dostęp do pozostałych 70!

Krok pierwszy – sprawdź, czy na pewno możesz

Mimo że nowoczesne udogodnienia pozwalają bezpiecznie nurkować niemal każdemu, niezależnie od jego wieku, wzrostu czy wagi, istnieje kilka uwarunkowań medycznych, które są uznawane za przeciwwskazania – w końcu pod wodą panuje ciśnienie o wiele większe niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Problemy z układem oddechowym, takie jak zapadnięte płuco, czy astma, choroby uszu, a także niektóre alergie mogą być pod wodą potencjalnie niebezpieczne. Dlatego też zapisując się na kurs wypełnij sumiennie ankietę dotycząca stanu zdrowia.

Krok drugi – wybierz odpowiedni kurs

Nie da się bezpiecznie nauczyć nurkować samemu, ale większość nieodłącznego nurkowaniu ryzyka może zostać efektywnie ograniczona, gdy nauczymy się tego sportu od doświadczonych instruktorów, którym zależy na naszym bezpieczeństwie. Duże centra oferują zazwyczaj mnogość wysokiej jakości kursów, z oferty których każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie – od krótkich zejść pod wodę, dzięki którym możemy stwierdzić, czy to faktycznie coś dla nas, po długie szkolenia kończące się otrzymaniem ważnego na całe życie certyfikatu.

Krok trzeci –  zdobądź sprzęt

Nurkowanie z akwalungiem to sport wymagający specjalistycznego sprzętu. Możesz go wypożyczyć lub kupić. Pierwsza opcja jest oczywiście o wiele prostsza – wypożyczenie ekwipunku jest zazwyczaj wliczone w cenę kursów i ekspedycji. Druga natomiast wymaga sporej finansowej inwestycji (aczkolwiek jednorazowej), ale pozwala na skrojenie sprzętu specjalnie pod nurka, co powinno wpłynąć pozytywnie na komfort i pewność siebie pod wodą. 

Krok czwarty – naucz się (najpierw teorii, potem praktyki)

Panujące pod woda warunki mogą wpływać na ciebie na sposoby, których możesz się w ogóle nie spodziewać. Wszystkiego dowiesz się na teoretycznej części kursu. Gdy po niej założysz na siebie sprzęt, będziesz gotowy na zeskoczenie z łódki i wzięcie pierwszego oddechu pod wodą. Oczywiście na początku musisz zachować ostrożność, być skupionym i słuchać wszystkich rad i wskazówek dawanych przez instruktora.

Krok piąty – nurkuj

Nauczenie się podstaw nurkowania otworzy cię na cały świat nowych doznań. Z każdą spędzoną pod wodą chwilą będziesz się stawał coraz lepszym nurkiem, przez co będziesz mógł odwiedzać coraz to ciekawsze i bardziej fascynujące miejsca, o których zwykli ludzie często nie mają nawet pojęcia, że istnieją. 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły