Artykuły

Jak zaaranżować ogród?

Jak zaaranżować ogród?

Życie na wsi, w zgodzie z naturą wybiera coraz więcej Polaków. Chcemy żyć spokojnie, przebywać jak najbliżej natury i produkować własną żywność. Ogród jest jednym z najważniejszych miejsc, które daje nam to wszystko. Wcześniej ogrody to głównie warzywniki, dzisiaj to całościowa koncepcja terenów zielonych wraz z drzewkami i trawnikami.

Projekt ogrodu

Jeśli marzy nam się piękny ogród to najpierw musimy zrobić wstępny projekt. Nie musi to być nic skomplikowanego, chodzi o dobre rozplanowanie przestrzeni. Bez takiego planu zaczynamy sadzić rośliny w przypadkowych miejscach i zamiast pięknego ogrodu otrzymujemy busz, nad którym ciężko zapanować.  Musimy się zastanowić, gdzie posadzimy drzewa, krzewy, gdzie jest najlepsze miejsce do uprawy warzyw, ile ścieżek potrzebujemy. Wystarczy, że rozrysujemy to na zwykłej kartce. Następnie musimy wybrać odpowiednie rodzaje drzewek i krzewów, w zależności od nasłonecznienia gruntu.

Po inspirację warto udać się do ogrodów znajomych, do ogrodu botanicznego czy sklepu specjalistycznego. Być może tam znajdziemy gotowe rozwiązania, które przypadną nam do gustu. Wtedy z pewnością łatwiej będzie nam wykonać projekt. Jeśli nie mamy zbyt dużego pojęcia o roślinach to w sklepach ogrodniczych na pewno nam doradzą, które rośliny wybrać do naszego ogrodu.

Realizacja projektu

Nie oszukujmy się zakładanie ogrodu to bardzo ciężka i żmudna praca. Ilość pracy w dużej mierze zależy od tego, jaki posiadamy grunt. Przy dużych nierównościach będziemy musieli zacząć od wyrównania terenu poprzez nawiezienie ziemi. Tam, gdzie konieczne zróbmy ścieżki i wyłóżmy je kostką bądź kamieniami. Zadbajmy też o jakość naszych trawników, jeśli na naszym gruncie rośnie już trawa to możemy ją tylko dosiać w brakujących miejscach. Gorzej, gdy znajduje się w niej dużo chwastów, wtedy najlepiej zacząć od początku- usunąć chwasty chemicznie i zasiać nowy trawnik. Zaoszczędzi nam to wielu kłopotów na przyszłość i łatwiej będzie pielęgnować trawnik. 

Kolejnym krokiem będzie zasadzenie drzewek i krzewów w odpowiednim czasie i miejscu. Możemy tak zaaranżować ogród, by o każdej porze roku wyglądał pięknie. Wybierzmy rośliny, które kwitną w różnych porach roku. Iglaki sprawdzą się świetnie, nawet w zimie będą naszą oazą zieleni. Rośliny grupujmy ze względu na ich potrzebę światła czy wody. Dzięki temu będą pięknie i długo kwitły.

Meble ogrodowe

Bardzo często początkiem naszego ogrodu staje się taras, na którym to najczęściej odpoczywamy i przyjmujemy gości. Ważne jest, żeby zadbać o odpowiednie umeblowanie- wygodne kanapy, fotele, krzesła i funkcjonalne stoliki. O takich zakupach pomyślmy na koniec sezonu letniego, gdzie na wyprzedaży będziemy mogli zakupić takie wyposażenie po bardzo atrakcyjnych cenach. Możemy się również pokusić o samodzielne wykonanie takich mebli. Meble z palet są od wielu lat hitem, więc jeśli tylko mamy do nich dostęp to spróbujmy. W internecie znajdziemy mnóstwo inspiracji. Takie własnoręcznie wykonane meble będą doskonałą wizytówką naszego ogrodu.

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym sklep.poradnikogrodniczy.pl

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły